… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Samir Khalil SamirBejrút. Benedikt XVI. ví, co mu hrozí v Libanonu, ale přesto tam chce jet. Kdyby ze strachu z ohrožení cestu odvolal, bylo by to pro blízkovýchodní křesťany velké antisvědectví – domnívá se P. Samir Khalil Samir. Podle tohoto původem egyptského jezuity a islamisty, který působí v Římě a v Libanonu, papež skutečně riskuje. Důležité však je, že tím vysílá nejen křesťanům, ale obyvatelům celého regionu signál: „jsem s vámi a nakolik mohu, chci s vámi sdílet vaše problémy“.

Stále mluvíme o poselství pokoje a nutnosti dialogu. Jaké jsou styčné body mezi křesťany a muslimy, v čem se nejsnáze dorozumí v rámci hnutí, kterému se říká „arabské jaro“:

Především v sociálních otázkách, protože právě v této oblasti sehrávají církve na Blízkém východě velmi důležitou roli. Mnoho pracují pro chudé, emigranty a nemocné. Jsou aktivní v oblasti zdravotnictví. Druhou oblastí je kultura a především vzdělání. Celá polovina obyvatel Libanonu získala vzdělání na katolických školách. Týká se to také muslimů, kteří chtějí tímto způsobem zajistit svým dětem solidní základy – jak intelektuální tak morální. V Libanonu existují také velmi dobré křesťanské univerzity, na kterých studuje mnoho muslimů. Tak například na Univerzitě sv. Josefa, kde sám učím, je 35% muslimských studentů. Církev sehrává také velmi významnou roli v procesu otevírání společnosti pro všechno to, co je dobré a pozitivní v západním světě. Křesťané plní funkci mostu mezi muslimským světem a Západem. S muslimy totiž sdílejí jazyk, kulturu a historii. A na druhé straně blízkovýchodní křesťany spojuje se Západem křesťanská víra, navzdory tomu, že západní svět podlehl dalekosáhlé dechristianizaci. Zvláštním polem působení je pro nás, blízkovýchodní křesťany, idea lidských práv, která se na Blízkém východě stále ještě neujala.

O. Samir Khalil Samir potvrzuje, že hlavní vliv křesťanů na vývoj oblasti se odehrává v akademickém prostředí. „Mnoho ministrů a diplomatů v mé vlasti, v Egyptě, absolvovalo katolické školy,“ dodává s tím, že vliv na společnost přesahuje statistické údaje. Na druhou stranu se netají s tím, že arabský svět je příliš ponořen do svých vlastních problémů, než aby věnoval papežské cestě větší pozornost.

 (job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem O. Samir Khalil Samir, SJ: Vliv křesťanů přesahuje statistické údaje.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv