… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Uzi Landau

Uzi Landau

Izraelský ministr energetiky a vodohospodářství Dr. Uzi Landau napsal včera předsedovi vlády Binjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) dopis, v němž žádá premiéra o zásah v záležitosti dluhů Palestinské správy vůči Izraelské elektrické společnosti (חברת החשמל לישראל, IEC).

Landau pohrozil, že pokud arabská autonomní entita neuhradí své dluhy vůči IEC, nařídí přerušení dodávek elektřiny.

„Podle IEC dosahuje celková výše dluhů Palestinské správy vůči této společnosti více než 700 milionů šekelů (tj. 3,5 miliardy českých korun),“ napsal Landau premiérovi. Zdůraznil, že IEC je nyní ve složité finanční situaci, mimo jiné i kvůli nedostatku zemního plynu, a jako taková nemůže ani nesmí nést břemeno financování dluhů Palestinské správy.

„Samozřejmě za těchto okolností je nepřijatelné, aby se kvůli nahromaděným dluhům za spotřebu elektřiny na území Palestinské správy, zvyšovala cena elektřiny pro spotřebitele v Izraeli,“ dodal.

Landau svůj dopis končí konstatováním: „Pokud nebudou neprodleně přijata opatření ke splacení těchto dluhů a zajištění budoucích plateb, nařídím IEC, aby učinila všechny nezbytné kroky k zajištění těchto pohledávek se všemi důsledky, které to může vyvolat.“

Palestinská správa získává z Izraele 95 % elektřiny pro arabská autonomní území v Judeji a Samaří a 75 % elektřiny pro Gazu.

Izraelský ministr životního prostřední Gilad Erdan už před několika měsíci navrhl, aby Izrael přerušil dodávky elektřiny do Gazy a ušetřil ji tak pro vlastní potřebu.

Dodávka stále nedostatkovější elektřiny byla významně omezena poté, kdy Egypt letos v dubnu odmítl respektovat desetiletí starou smlouvu o dodávce ropy, resp. posléze zemního plynu do Izraele. Zemní plyn pohání elektrárny, které vyrábějí elektřinu pro židovský stát, který také zásobuje oblast Gazy.

Je „absurdní,“ uvedl Erdan, že Izraelci mají během horkých letních měsíců trpět výpadky dodávek elektřiny, zatímco „teroristická entita vedle nás bude dostávat elektřinu, za kterou dokonce ani neplatí.“

Palestinská správa v minulosti obviňovala Izrael z růstu cen elektřiny na svých autonomních územích. Byla citována slova představitele Palestinské elektrické společnosti, že „růst ceny elektřiny v Palestinské správě je kvůli růstu cen v Izraeli.“

Regulační komise služeb letos v lednu předpokládala, že cena elektřiny v Izraeli během roku 2012 vzroste o 6,6 %. Do konce roku 2014 by pak cena měla být o 31 % vyšší, než je nyní.

   mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Landau: PA Should Pay its Electricity Debts or Else.

Jedna reakce na Palestinské autonomii hrozí přerušení dodávek elektřiny kvůli neplacení

  • cogavec napsal:

    Palestinská správa je proslulá svým špatným hospodařením a svou zkorumpovaností,navíc ze získaných peněz dobře platí vrahy,zločince.Proč by v Izraeli měli doplácet na nějakého neplatiče,který nevykazuje ani náznak snahy o placení?Drahá elektřina zhoršuje konkurenceschopnost firem.Na světě jsou dostatečné energetické zásoby pro lidstvo.V případě využití rychlých množivých reaktorů využívajících uran by se jednalo o tisíce let,v případě reaktorů s využitím thoria 232 ještě déle(tyto reaktory jsou ve vývoji).Otázkou ovšem je,jak tyto reaktory zabezpečit v případě vojenského konfliktu,který Izraeli stále hrozí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv