… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

charedi muž se hlásí k odvodu

charedi muž se hlásí k odvodu

Židé, sami se označující za charedi-zbožné, jsou sionističtější než levičáci a důvěra vůči premiéru Binjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) a jeho vládě je navzdory titulkům hlavních médií mnohem vyšší, než byla k vládě Ehuda Olmerta a Cipi Livni (Tzipi Livni). Vyplývá to z nového průzkumu, který také ukazuje, že do „sociálních protestů“ jsou mnohem více zapojení levičáci a lidé ze střední až vyšší třídy, než lidé relativně chudí.

V rámci průzkumu Indexu izraelské demokracie prováděného Institutem izraelské demokracie třetina těch, kdo se sami označují za levičáky, prohlásila, že nejsou sionisty nebo „nejsou silnými“ sionisty, zatímco 62 % charedi-zbožných uvedlo, že jsou „silnými sionisty“ nebo že jsou „poměrně sionističtí.“

Hlavní skupinou charedim, která se označila za silně nebo poměrně sionistické, byli ti, kteří se také označili za nacionalisty. Teprve za charedim následovala náboženská, tradiční a sekulární část izraelské společnosti.

Index izraelské demokracie – ke stažení na webu Institutu izraelské demokracie v hebrejštině a angličtině

Dalším překvapujícím zjištěním, je, že takřka polovina – přesně 44 % – Arabů s izraelským občanstvím je „hrdých“ na to, že jsou Izraelci. Opačně skoro 50 % jich uvedlo, že hrdost necítí. Počet „hrdých“ izraelských Arabů je v kontrastu k rostoucímu počtu teroristů mezi Araby s izraelským občanstvím. Zjištění ukazuje, že arabská komunita je ohledně svého vztahu k Izraeli rozpolcená a mezi těmi, kdo nejsou „hrdými“ Izraelci, je malá, ale smrtící menšina hluboce protiizraelsky zaměřených.

Průzkum také popřel dojem, vytvářený izraelskými médii hlavního proudu, že veřejnost nevěří vládě a jejímu předsedovi Binjaminu Netanjahuovi, když ukázal mnohem vyšší stupeň důvěry, než měla vláda premiéra Ehuda Olmerta.

V roce 2008 Olmertovi, proti němuž bylo tehdy vedeno několik vyšetřování za údajné úplatkářství a zneužití veřejné důvěry, věřilo jen 16,8 % a jeho vládě jen 25,1 %.

Od té doby důvěra neustále rostla a poslední průzkumy ukazují, že Netanjahuovi a jeho vládě věří o něco málo přes 56 % dotazovaných, což je o dost více, než během prvních tří let existence současné vlády.

Při zkoumání, kdo se účastní sociálně protestního hnutí, průzkum Demokratického indexu zjistil, že se demonstrací účastnilo jen 16,5 % respondentů s nižším, než průměrným příjmem. Za to z těch, kdo měli příjem vyšší než průměrný, se účastnilo 40 %.

Podle očekávání byla většina protestujících levičáci.

Co se týče Palestinské správy potvrdil průzkum frustraci médií a politiků nad tím, že „mírový proces“ je mrtvý. Jen 22,5 % izraelských Židů má za to, že během několika nadcházejících let bude uzavřena dohoda mezi Izraelem a Palestinskou správou.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hareidim More Zionist than Leftists, Poll Shows.

Jedna reakce na Průzkum: Charedim jsou sionističtější než izraelští levičáci

  • Refael napsal:

    Shavua tov vsem,

    jestli to neni tim, ze pod pojmem Sionismus si Charedim predstavuji trochu neco jineho nez ostatni 😕 .
    Ohledne levicaku, nejsou uz dlouho Sioniste, co byvali, kdyz zakladali nas Stat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv