… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Istanbul. Prvním plodem Arabského jara bylo převzetí vlády islamisty. Ačkoli svobodné volby jsou prvním krokem k demokratické kultuře, je třeba mít na paměti, že demokracie může být zneužita k legitimizaci krajních či fundamentalistických ideologií. Tak se vyjádřil sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog, P. Miguel Ángel Ayuso Guixot, který se na pozvání turecké vlády účastnil mezinárodní konference na téma „Arabské jaro a mír na Blízkém východě z muslimského a křesťanského hlediska“.

Jak poznamenal vatikánský představitel v úvodu svého vystoupení, turecká strana od něj očekávala, že bude ujišťovat o podpoře Svatého stolce změnám na Blízkém východě a v Severní Africe. P. Ayuso Guixot však připomněl, že už v lednu tohoto roku Benedikt XVI. formuloval obavy vůči Arabskému jaru. V zárodku tohoto hnutí byl strach mladých lidí o budoucnost, nespokojenost s bídou a nezaměstnaností a také touha většího podílu na politickém a sociálním životě. Navzdory počátečnímu optimismu však Arabské jaro vedlo k násilí a vyvstaly obavy, že jeho cílem je spíše zachování či převzetí vlády než uznání nezcizitelné důstojnosti každého člověka a jeho základních práv, uvedl P. Ayuso Guixot, s odvoláním na papežskou promluvu k diplomatickému sboru. Podle vatikánského představitele je Arabské jaro procesem, na kterém je ještě třeba pracovat:

„Myslím, že Arabské jaru musí pokračovat v rozvíjení demokratické kultury. To znamená rozvoj právního státu, ve kterou jsou si všichni před právem rovni, ale také rozvoj státních institucí sloužících všem občanům. Rozvoj demokratické kultury si samozřejmě žádá nemálo času, úsilí, trpělivosti a práci na poli vzdělání. Nutné je vyvarovat se instrumentalizace náboženství k vytváření rozdílů ve společnosti. Stejně tak nezbytná je svoboda vyznání, názoru a slova. Náboženská svoboda je základním lidským právem. Je nepřípustné, aby se věřící lidé museli zříkat části sebe samých, své víry, proto, aby se mohli stát aktivními občany,“ uvedl v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog, P. Ayuso.

 (job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Prvním plodem Arabského jara bylo převzetí vlády islamisty.

2 reakce na Prvním plodem Arabského jara bylo převzetí vlády islamisty

  • cogavec napsal:

    😯 Jaký je rozdíl mezi islamistou a správným muslimem??Islám je neslučitelný s demokracii západního typu.Co se týče svobody vyznání,tak na to jsou odpovědi v koránu.Súra 8.Kořist verš 40(39):Bojujte tedy proti nim(nemuslimům),aby už nebylo pokušení k odpadlictví a aby všechno náboženství bylo jen Boží(islám). Je to výzva k tomu,aby islám ovládl celý svět.V súře 9.Pokání se píše:Bojujte proti těm,kdož nevěří v Boha a v den poslední a nezakazují to ,co zakázal Bůh a Jeho posel,a kteří neuctívají náboženství pravdy,z těch,kterým se dostalo Písma(židé,křesťané)-dokud nedají poplatek přímo vlastní rukou,jsouce poníženi. 🙁

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv