… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jaderný ÍránZápadní země dlouho podezírají Islámskou republiku z klamání mezinárodních inspektorů ohledně rozsahu íránského jaderného programu – a nyní to vysoký íránský představitel přiznal. V rozhovoru pro v Londýně vycházející panarabské noviny Al-Haját (Al-Hayat, الحياة) předseda Íránské agentury pro atomovou energii (سازمان انرژی اتمی ایران) Ferejdún Abbásí-Davání (Fereydoun Abbasi-Davani, فریدون عباسی دوانی) prohlásil, že Teherán občas „uváděl v omyl“ inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o řadě zkoumaných otázek.

„Občas jsem (inspektorům) podali nepravdivé informace, abychom bránili naše jaderná zařízení a naše úspěchy,“ řekl Abbásí novinám. „Neměli jsme jinou možnost, než klamat MAAE a další špiony.“

Abbásí také popsal taktiku, jak Írán klamal Západ. „Někdy jsem jsme předstírali slabost, kterou jsme neměli,“ abychom inspektory svedli z cesty – pokud Írán není schopen konkrétních jednodušších věcí, má se za to, že není schopen ani složitějších aktivit. „Někdy jsme (naopak) předstírali sílu, kterou jsme neměli. Efekt těchto taktik byl pak evidentní, když jsme jednali s MAAE,“ uvedl Abbásí.

Ferejdún Abbásí-Davání, který je také íránským viceprezidentem, řekl, že íránský režim cítil, že nemá jinou možnost, než jednat prohnaně. „Je nepřijatelné, aby nás MAAE považovala za viníka, který má prokazovat svoji nevinu. Existují určité osoby, které nás obviňují ze všeho možného, a MAAE se snaží tato obvinění prokázat. Je to podobné tomu, co se stalo Sadámu Husajnovi v Iráku.“ Husajn byl Spojenými státy americkými obviňován z hromadění zbraní hromadného ničení, ale po jeho svržení se žádné nenašly.

Íránský viceprezident dodal, že jeho země je terčem špionážních a bezpečnostních služeb celého světa. „Sedm let jsme sledovali agenty britské MI6, provádějící proti nám špionáž a shromažďující informace o jednotlivcích, kteří byli následně zabiti sionistickými agenty.“ Tím měl Abbásí na mysli íránské jaderné vědce, kteří byli zabiti při automobilových nehodách a jiných incidentech. Írán z těchto zabití obviňuje Izrael a Velkou Británii. Obě země to odmítají.

Abbásí, který s novinami hovořil během schůzky MAAE, uvedl, že nevěří, že by USA nebo Izrael na Írán zaútočily. Očekává ale i nadále silný nebo ještě zesilující mezinárodní tlak včetně toho, že MAAE předloží otázku íránského jaderného programu opět k projednání Radě bezpečnosti OSN.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Iran: We Lie to International Inspectors on Our Nuke Program.

2 reakce na Šéf íránské jaderné agentury: Lžeme o svém jaderném programu

  • cogavec napsal:

    V šíitském islámu existuje pojem al-taqiyya(přetvářka).Je to strategie pro dobu nebezpečí,kdy je dovoleno muslimům lhát.V době pronásledování šíitů sunity se mohl šíita se naoko tvářit jako sunita,aby oklamal nepřítele,a unikl do bezpečí.Někteří vykladatelé islámského práva povolují lhaní proti nevěřícím při vedení džihádu.Jedná se tedy o válečnou lest.Válečná lest je doporučena v koránu jako vhodný prostředek vedení války proti nemuslimům:A až uplynou posvátné měsíce,pak zabíjejte modloslužebníky,kdekoliv je najdete,zajímejte je,obléhejte je ❗ a chystejte proti nim všemožné nástrahy ❗ ,súra 9,5.Islám je povolenka k vraždám,lhaní a mučení proti nevěřícím.

    • Jirka napsal:

      Tak to je fakt falešné, krvelačné náboženství ❗ . Za takových okolností není ani možné vést s nimi rozumný dialog. Veškeré naivní snahy západu o nastolení míru mezi Palestinou a Izraelem jsou zbytečné. To musí přijít rána z hůry.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv