… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Do čela charedi strany Šas se vrací kontroverzní Arje Deri 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Arje Deri a rabi Ovadja Josef

Arje Deri a rabi Ovadja Josef

Izraelská charedi strana Šas předevčírem dosáhla „historické dohody“ mezi současným předsedou a ministrem vnitra Elim Jišajem (Eli Yishai, אלי ישי) a bývalým předsedou Arjem Derim (Aryeh Deri, אריה דרעי), který se po 13 letech od uvěznění za korupci a 10 letech od propuštění z vězení vrací do politiky poté, kdy mu vypršel zákaz podílet se na veřejné činnosti.

Podle dohody Jišaj a Deri budou stranu řídit společně a žádný z nich nebude formálně předsedou. Na kandidátce pro nadcházející volby do Knesetu bude Jišaj číslem jedna a Deri dvojkou. Aby společné vedení fungovalo, bude stát v čele strany ještě ministr bydlení Ariel Atias (אריאל אטיאס), který bude v rámci triumvirátu zřejmě hlavně dohlížet na smír mezi Derim a Jišajem.

Dohoda byla uzavřena se souhlasem skutečného vůdce strany Šas rabiho Ovadji Josefa (Ovadia Yosef), podle některých informací ji jen díky jeho tlaku rabi Jišaj přijal.

Arje Deri musel vedení strany nedobrovolně opustit poté, kdy byl před lety odsouzen za přijímání nemalých úplatků. V charedi komunitě si nicméně po celou dobu soudního řízení budoval obraz toho, kdo je pronásledován protináboženským establishmentem a jeho popularita stále trvá. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění by Šas s Derim v čele získala při volbách o několik křesel více, než když jen s Jišajem.

Aktuální dohoda je zjevně výsledkem úsilí rabiho Ovadji udržet stranu před lednovými parlamentními volbami jednotnou a zabránit tomu, aby Deri nebo Jišaj kandidovali samostatně, mimo platformu Šas, čímž by ji nepochybně oslabili.

Dohoda o sdílení moci mezi Jišajem a Derim vyvolala mimo Šas pozornost, i když reakce jsou různé. Překvapivě shovívavě se k Deriho návratu postavila levicová média, která sice nezamlčují jeho trestní minulost, ale neopomínají zdůraznit, že si trest odpykal a uplynula už delší doba.

Kritici naopak poukazují na to, že Deri byl odsouzen ke 3 rokům vězení za přijetí úplatků v řádech statisíců šekelů (155 tisíc dolarů, tedy okolo 3 milionů korun). Bývalý poslanec Šas rabi Chajm Amsalem (Haim Amsalem) navíc ve shovívavosti levice vůči Derimu vidí snahu oslabit pravicové zaměření Šas.

„Všichni jsem čekali velký boj v rámci Šas, závisející na tom, zda si k vedení strany rabi Ovadja vybere Deriho nebo současného předsedu Eliho Jišaje. Namísto toho se Šas zachoval jako obvykle a udělal kompromis mezi oběma silami,“ uvedl Amsalem, který předpovídá, že dohoda vydrží sotva do voleb, protože „Deri není typem, který by sdílel moc; je to buldozer, který chce dominovat.“ „Zatímco média nikdy neopomenou zmínit sebemenší spor mezi charedi politiky, vůči Derimu jsou shovívavá. Deri byl jeden z těch, kdo podepsali Dohody z Osla (umožňující teroristické Organizaci pro osvobození Palestiny zřídit v Judeji, Samaří a Gaze autonomní Palestinskou správu) a přiměl rabiho Josefa, aby je akceptoval, takže levice si s ním v těchto volbách spojuje velké naděje. Doufají, že Deri neutralizuje Šas a zabrání tomu, aby rychle – anebo vůbec – vstoupila do vlády vedené Binjaminem Netanjahuem,“ vysvětlil poslanec Amsalem, který nyní kandiduje samostatně.

Pokud by ale Šas měla vstoupit do levicové vlády, nastal by problém s ministerstvem, které by měla převzít. Zatímco v pravicové vládě by ministrem vnitra mohl být relativně pravicový Eli Jišaj, ve vládě levicové by Arje Deri ministrem být nemohl, protože byl v minulosti odsouzen za zločin spojený s výkonem veřejné funkce.

Návrat Arje Deriho odsoudili například také aktivisté z Hnutí za kvalitní vládu, kteří demonstrovali před domem rabiho Ovadji Josefa v jeruzalémské čtvrti Har Nof. Právník Eliad Šraga (Eliad Shraga) prohlásil, že sama skutečnost, že si Deri odpykal trest, ještě neznamená, že by měl být opět veřejným představitelem. „Žádný normální člověk by neposlal svého syna do mateřské školky s propuštěným pedofilem,“ uvedl.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv