… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šimon Peres a velvyslanec Egypta Atif Sálim

Šimon Peres a velvyslanec Egypta Atif Sálim

Nový velvyslanec Egypta v Izraeli Atif Sálim (Atef Salem) předevčírem prezidentu Šimonu Peresovi (Shimon Peres) potvrdil, že Káhira chce nadále zachovávat mírovou smlouvu s Jeruzalémem.

Sálim se k míru s Izraelem jasně vyjádřil během rozhovoru s Peresem v prezidentské rezidenci v Jeruzalémě těsně před tím, než akreditační listinu předal také nový velvyslanec Jordánska v Izraeli.

Egyptský velvyslanec předal izraelskému prezidentovi dopis egyptského prezidenta Muhamada Mursího (Mohammed Morsi), v němž se mimo jiné píše: „Drahý a dobrý příteli, přejíce si udržet a posílit srdečné vztahy, které tak šťastně existují mezi našimi zeměmi, vybral jsem pana Atif Muhameda Sálim Sajída El Ahla (Atef Mohamed Salem Sayed El Ahl) za našeho mimořádného a zplnomocněného velvyslance.“

Dopis končí standardním diplomatickým vyjádřením „nejvyšší úcty“ k prezidentu Izraele. Peres nového egyptského ambasadora přijal jako zástupce „vedoucí země arabského světa.“

Prezident zdůraznil zásadní význam míru, který panuje mezi Izraelem a Egyptem od roku 1979 a který jak řekl „zachránil životy desítek tisíc mladých lidí v Egyptě, na Blízkém východě a v Izraeli.“ „Vím, že to není jednoduché, vím, že jsou lidé, kteří se snaží mír zmařit. Skutečně věřím, že obě vlády budou dělat vše, aby jej udržely hluboký, upřímný, silný a vážně míněný pro dobrou našich lidí, pro dobro nás.“

Šimon Peres dodal, že doufá ve vztazích obou zemí se „prosadí tón přátelství namísto podezírání“ a že Sálim najde v Izraeli „mnoho přátel.“

Nový egyptský velvyslanec, který je kariérním diplomatem a dosud sloužil jako generální konzul v Ejlatu, souhlasil a řekl, že jeho vláda má podobnou vizi a „přemýšlí stejným způsobem“, když plánuje novou ústavu, která bude vedena myšlenkou „moderního a civilního“ státu.

Egyptský prezident Mursí opakovaně prohlásil, že chce zachovat mír s Izraelem a dodržovat mezinárodní smlouvy, podepsané předchozím režimem, a to navzdory odporu svých stoupenců z Muslimského bratrstva, kteří vyzvali k džihádu (svaté válce) za „osvobození“ Jeruzaléma.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Confirms Peace with Israel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv