… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

výstavba v jeruzalémské čtvrti Gilo (ilustrační foto)

výstavba v jeruzalémské čtvrti Gilo (ilustrační foto)

Ministr školství Izraele označil včera večer za „irelevantní“ prohlášení Evropské unie, odsuzující schválení výstavby 800 nových bytových jednotek ve čtvrti Gilo v Jeruzalémě.

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton ve čtvrtek kritizovala plán Izraele na výstavbu stovek domů ve východním Jeruzalémě a vyzvala k rychlým jednáním s Palestinskou správou.

Aston v prohlášení uvedla,, že „hluboce lituje“ rozhodnuti izraelského ministerstva vnitra podpořit expanzi čtvrti Gilo o 797 bytových jednotek.

„Osady jsou podle mezinárodního práva nelegální a hrozí, že znemožní dvoustátní řešení,“ uvádí se v prohlášení, které opakuje výzvu EU k ukončení existence židovských obcí ve východní části Jeruzaléma, v Judeji a v Samaří.

Jednání „jsou i nadále nejlepším způsobem pokračování řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ dodává se v prohlášení. „Pokračující expanze osad vše jen ztěžuje.“

Na Ashtonové prohlášení reagoval včera izraelský ministr školství Gideon Saar, který označil za „podivné,“ že „zatímco Blízký východ hoří, desítky tisíc jsou zavražděny v Sýrii a Írán i nadále pracuje na jaderných zbraních, Evropskou unii trápí výstavba ve východním Jeruzalémě.“

„Tyto druhy prohlášení vedou k tomu, že EU je ohledně toho, co se děje na Blízkém východě, irelevantní,“ prohlásil ministr ze strany Likud.

„Naše právo na Jeruzalém není menší, než právo Britů na Londýn nebo právo Francouzů na Paříž, a to jsem ještě mírný. Naše právo stavět v Jeruzalémě není menší, než právo Britů budovat v Londýně nebo Francouzů budovat v Paříží,“ dodal Saar.

„Jeruzalém nemá části. Existuje jediný Jeruzalém, pod izraelskou suverenitou a my jej i nadále budeme budovat.“

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku EU Condemns Gilo Housing, Israel Shoots Back.

7 reakcí na EU odsoudila výstavbu v Jeruzalémě, Izrael zareagoval

 • newtory napsal:

  V Tibete každý deň mizne kus neopakovateľnej kultúry tibetského ľudu a EU zbabelo, ale hlavne vypočítavo mlčí. Je hanba žiť v „bloku“ ktorý „vedie“ takáto nevolená, ideologicky deformovaná, slovami nášho nedávno zosnulého PÁNA prezidenta Václava Havla předposraná reprezentácia.

  • Scooolie napsal:

   Ono mluvením by toho EU také moc nezměnila. Tibet je a bude čínský. Nemusí se nám to líbit, můžeme protestovat, ale už dnes je v Tibetu více Chanů než Tibeťanů. Neříkám, zda se mi to líbí nebo ne. Prostě konstatuji.

 • SiMetrik napsal:

  Ó jak já miliju Židovskou logiku. Poukazovat na naše zločiny je irelevantni přotoře se jinde dějí zločiny jeste větší. O židovském právu na Jeruzalem se zminuje Wikipedie takto :

  Izraelská anexe východního Jeruzaléma byla označena za okupaci a opakovaně kritizována Organizací spojených národů (OSN)[9] a právě východní Jeruzalém je považován Palestinskou autonomií za hlavní město jejich budoucího státu.

  Takže otiskne Eretz jakoukoli do očí bijí lež ?

  • Scooolie napsal:

   Okupovat lze jen území jiného státu. Jeruzalém NIKDY nebyl součástí žádného „Palestinského státu“ a ani nebylo zamýšleno, že by součástí takového státu kdy měl být. Že palestinští Arabové Jeruzalém považují za své budoucí hlavní město je irelevantní. Japonci také považují jižní část Kuril za Japonsko (a ty kupodivu součástí Japonska nějakou dobu byly).

   • SiMetrik napsal:

    Scooolie, jak příhodný příklad jsi udedl. Nezávislý pozorovatel by si mohl myslet ze židé ztratili nárok na Jeruzalém a potažmo celý Israel kolem roku 0 našeho letopočtu, když z něj bez boje utekli. Židé dnes tvrdí že si Izrael po válce koupili (z německých repatriací), kdežto palestinci si nevzpomínají že by Israel prodali. Z toho pohledu by Izrael mě patřit spíše Anglii jako poslednímu opravdovému kolonizátorovi, kdyby myšlenky kolonizátorství nebyly překonány. Já bych řekl, že Jeruzalém NIKDY nebyl součástí žádného “Palestinského státu” ale ani Izrael si na něj nemůže dělat nárok, protože Jerusalému bylo několik tisíc let když země Israel neexistovala.
    Okupovat lze cizí domov, nezáleží v jakém státu a i kdyby z palestinského pohledu o okupaci jde, protože oni ve svůj stát věří a mají na to stejné právo (ale méně zbraní) jako Židé mohou věřit v existenci Israele. Zádný Palestinec ani Žid není povolán tento spor soudit, protože není nezávislý.

    • Scooolie napsal:

     Samé novinky! Tak oni Židé okolo roku 0 bez boje utekli? Hmm… a čí vzpouru to Římané potlačovali v letech 66 až 73? A pak 115-117? A zase 132 až 135? Předpokládám, že to se bouřili „Palestinci“, že? 😀

     Tzv. „Palestinci“ skutečně před vznikem Izraele nemohli Židům nic prodat, protože jako národ žádní „Palestinci“ neexistovali. Nahlédněte to libovolného dokumentu z doby britského mandátu a zjistíte, že se důsledně mluví o „palestinských Židech“ a „palestinských Arabech“. Slovo „Palestinci“ vyskytuje výjimečně a když už ano, slouží k označení všech obyvatel mandátního území bez ohledu na národnost a náboženství (něco jako označení „Jugoslávec“, „Sovět“ nebo „Belgičan“). Tzv. „Palestinci“ jako národ byli vynalezeni až v 60. letech, kdy se v ně náhle změnili „palestinští Arabové“.

     Jeruzalém nebyl nikdy součástí žádného „Palestinského státu“ a tedy nemůže být okupovaným územím takového státu. Stejně jako Judea, Samaří a Gaza. To je vše.

     Okupace ve smyslu mezinárodního veřejného práva je stav, kdy jeden stát ovládá území jiného státu. Nic jiného. Když Československo v letech 1918 -1919 zabralo Němci osídlené pohraničí, tak to mnoha těm Němcům nebylo po chuti (také věřili ve svůj stát – Sudetenland, Deusche Böhmen, atd.), ale o okupaci nešlo. Věřit můžete čemu chcete, ale to neznamená, že Vaše víra má nějaký význam.

 • cogavec napsal:

  Vzniku státu palestinských Arabů zábránili sami Arabové z okolních států roku 1948,kdy zahájili invazi proti státu Izrael,s cílem vyhladit židovské obyvatelstvo,chtěli ho zahnat do vody,do moře.Je zajímavé,že nepřátelé Izraele mají v tomto svém počínání dlouholetou tradici. Už faraón vydal všemu svému lidu tento rozkaz:“Každého syna,který se jim narodí,hoďte do Řeky(Nilu),ale každou dceru nechte naživu.“ Exodus(Jména)1,22. Je vidět,že arabský Egypt se svými spojenci chtěl navázat na tuto místní tradici.A jak dopadli ti,kteří chtěli utopit Izraelity?O tom,co udělal Hospodin se zpívá v jedné písní:“Vrhl do moře vozy faraónovy i jeho vojsko,výkvět jeho důstojníků(vozatajstva) pohltilo Rákosové moře.Hlubiny je pokrývají,klesli jako kámen na dno propasti.“Exodus(Jména)15,4-5.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv