… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

léčiva farmaceutické společnosti TevaEvropský parlament po dvouročním zpoždění schválil obchodní dohodu o léčivech mezi Evropskou unií a Izraelem. Dohoda o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků (Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products, ACAA) byla v úterý přijata 379 hlasy. Proti bylo 230 poslanců, 41 se hlasování zdrželo.

Díky této dohodě budou odstraněny technické obchodní bariéry, protože léčiva certifikovaná v EU nebo v Izraeli budou moci být na území druhé smluvní strany prodávána bez nutnosti další certifikace. To umožní vyvážet do Evropské unie izraelským farmaceutickým společnostem, včetně obřího výrobce generických léčiv Teva Pharmaceutical Industries (טבע תעשיות פרמצבטיות בע“מ‎).

Rozhodnutí přinese na evropský trh tisíce život zachraňujících léků za mnohem nižší ceny, než které jsou za ně placeny nyní, přičemž současně posílí i tak zdravou izraelskou ekonomiku.

Zájmy „Palestinců“ nad zájmy občanů Evropské unie

Rozhodnutí Evropského parlamentu ocenil ředitel bruselského Transatlantického institutu Amerického židovského výboru David Schwammenthal, který nicméně upozornil, že dohoda byla sjednána už před dvěma roky.

„Šlo o politiku,“ řekl, ale poznamenal, že izraelská farmaceutika je „na špičce výzkumu“ a že dohoda je pro Evropskou unii přínosem. „Izraelské léky pomáhají poskytovatelům zdravotní péče snížit výdaje při zachování vysoké úrovně kvality.“

Odpůrci dohody s Izraelem namítali, že zjednodušení obchodu s léčivy „podkopá pevné odsouzení chování Izraele vůči Palestincům ze strany EU.“

Odpůrci volného obchodu s léčivy, především socialisté, často napojení na tzv. Kampaň solidarity s Palestinou (Palestine Solidarity Campaign), tak stavěli údajná práva a zájmy palestinských Arabů nad skutečné zájmy pacientů i zdravotnických systémů zemí Unie mít kvalitní a přitom levná léčiva.

Kolik mohlo být v Evropské unii ušetřeno, kdyby dohoda umožňující bezproblémový dovoz izraelských generik byla uzavřena bez prodlení, nelze odhadnout.

Jednoznačně pro přijetí dohody se naopak již při diskusi ve Výboru pro mezinárodní obchod, tak i při hlasování v plénu vyslovil například český europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Parliament approves deal with Israel to ease trade in medicines – tisková zpráva Evropského parlamentu (anglicky)

AJC Welcomes EU-Israel Pharmaceutical Agreement – tiskové prohlášení Amerického židovského výboru (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv