… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

katarský emír šejch Hamad s manželkou

katarský emír šejch Hamad s manželkou

Teroristy Hamasu kontrolovanou Gazu dnes navštívil emír ropou oplývajícího Kataru a přivezl sebou novou zbraň – peníze. Návštěvu provázelo hořké odsouzení Izraele a rozhořčení sekulárních Arabů, zejména hnutí Fatáh, vedeného předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem.

Katarský emír je prvním zahraničním vůdcem, který Gazu navštívil od roku 2007, kdy Hamas po krvavé válce milicí uchvátil moc nad tímto územím na úkor konkurenčního Fatáhu. Od té doby je autonomní Palestinská správa fakticky a politicky rozdělená na území v Judeji a Samaří ovládaná Fatáhem a Gazu pod vládou Hamasu.

Návštěva emíra šejcha Hamada bin Chalífy Al-Tháního (Hamad bin Khalifa Al Thani) je jednak velkým diplomatickým úspěchem Hamasu, ale také dokladem růstu moci Kataru a upevňování vlivu mateřského hnutí Hamasu, Muslimského bratrstva, uvádí ve svém komentáři agentura AFP.

Šejch v projevu na Islámské univerzitě, která je baštou teroristických aktivit a ideologie, vznesl řečnické otázky: „Proč zůstáváte rozděleni? Neexistují mírová jednání a neexistuje jasná strategie odporu a osvobození. Proč si bratři nemohou společně sednout a usmířit se?“

Svá slova podpořil vahou 250 milionů dolarů (přibližně 5 miliard českých korun) pro nemocnici a domy v Gaze, stejně jako slibem další čtvrt miliardy dolarů.

Emír hovořil o „mírových jednáních“ a „odporu a osvobození“ jedním dechem, na což reagoval mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor (Yigal Palmor): „Je značně divné, když se emír Kataru přidává na stranu Hamasu, když dává přednost Hamasu před Fatáhem, když se dokonce rozhodne postavit se na jednu stranu v palestinském vnitřním konfliktu… Veřejným objímáním Hamasu katarský emír strčil mír pod kola jedoucího vozidla.“

Předseda faktické vlády Gazy Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) se se šejchem Hamadem objímal a prohlásil: „Vaše dnešní návštěva oficiálně oznamuje prolomení ekonomické a politické blokády uvalené na Gazu silami nespravedlnosti.“

Hamas pro emíra připravil velkolepé uvítání, ale zrušení jeho projevu na stadionu v Gaze, který byl krátce před předpokládaným projevem zaplněn jen řídce, vrhá pochybnosti na to, zda sváteční atmosféra byl spontánní.

Palestinskoarabský analytik webu The Daily Beast sdělil, že emírova návštěva by mohla být katastrofální chybou.

„Mám za to, že Katařané se snaží zorganizovat novou mapu Blízkého východu a to tím, že investují a podporují politické systémy v různých zemích,“ uvedl politolog Munther Dadžání (Munther Dajani) z Univerzity Al-Quds v Jeruzalémě.

„Katařané velmi dobře vědí, že v Gaze podporují vládu, která se k moci dostala převratem. Mám za to, že dělají chybu,“ dodal.

Pokud se emír snaží penězi koupit jednotu mezi Fatáhem a Hamasem, mohl by přivézt nějaké šeky také do Ramalláhu.

Představitelé Fatáhu rozhořčeně označili emírovu návštěvu Gazy za prohlubování rozdělení Palestinské správy. „Hledání politické moci v regionu na úkor palestinského lidu a jeho práv a jednoty je nepřijatelné,“ prohlásil Fatáh.

Podle některých zdrojů Fatáh nebyl na emírovu návštěvu Gazy pozván, podle jiných ji bojkotoval. Zatímco představitel Fatáhu Jahjá Raba (Yahya Rabah) prohlásil, že jeho hnutí nebylo Katarem ani Hamasem pozváno, mluvčí Hamasu Tahír al-Nunu (Taher al-Nunu) naopak tvrdí, že Fatáh pozvání na uvítací ceremoniál odmítl.

2 reakce na Gazu navštívil katarský emír – a přivezl sebou peníze

  • SiMetrik napsal:

    Je značně divné, Fatáh nebyl pozván, když mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor (Yigal Palmor) měl možnost dokonce diskutovat o míru v Israeli (kolik dní míru Israel ve své historii zažil ?) Zajímavý názor, je že palestinské peníze jsou zbraň. Šekel budiž mírotvorcem (něco jako lepší peníze pro lepší lidi …) Jestli zase nebude vsechno jinak…

    • Scooolie napsal:

      Nejde o nějaké „palestinské“ peníze, ale o peníze Kataru. Který je předává formálně na budování prospěšných zařízení, ale kdo uhlídá, kolik z nich zůstane za nehty teroristů Hamasu? Je to Katar, kdo financoval džihádisty proti Kaddáfímu. Je to Katar, kdo financuje džihádisty proti Assadovi. A je to Katar, kdo nyní dává peníze Hamasu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv