… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

olivovníkyJeruzalém. Olivové stromy z Getsemanské zahrady mají stejný genetický kód a po staletí vykazují překvapivou odolnost vůči virům a bakteriím, to jsou výsledky výzkumu iniciovaného Kustódií Svaté země. Osmici prastarých olivovníků v místech spojených s Ježíšovým utrpením je zhruba 900 let, je však docela dobře možné, že – jak chce dávná tradice – jejich kořeny sahají daleko hlouběji do dějin tohoto místa. Překvapivá zjištění byla představena na tiskové konferenci v Marconiho sálu našeho rozhlasu.

Hovoří koordinátor výzkumu, prof. Antonio Cimato:

Všech osm stromů je stejných, geneticky podobných. Z výzkumu vyplývá, že byly zasazeny člověkem, nevyrostly spontánně. Datace jejich kmenů – provedená na třech exemplářích – ukazuje do 12. století. Nicméně nelze vyloučit, že kořeny mohou být starší. Přímo zázračné však je to, že nebyly napadeny žádnými škůdci, nemají žádný virus nebo nebezpečné bakterie, které mohou působit deformace nebo uhynutí rostlin. Ani v půdě nejsou žádní paraziti a jiné znečištění!

– říká koordinátor výzkumu prastarých olivovníků v Getsemanské zahradě. Jak dodává kustód Svaté země, o. Pierbattista Pizzaballa, projekt na ochranu těchto vzácných stromů se odvíjí především od jejich symbolického významu. Vedle památky na Ježíšovo utrpení totiž připomínají také život křesťanů na těchto místech:

Ano, je to evidentní, hmatatelný symbolismus. Tyto olivovníky byl mnohokrát polámány, poničeny nejrůznějšími způsoby. Jsou symbolem života křesťanů, kteří byli opakovaně pronásledovaní, symbolem našeho života ve Svaté zemi, ale také symbolem odvahy, síly a chuti k životu – podotýká františkánský kustód Svaté země, o. Pierbattista Pizzaballa.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Getsemanské olivovníky mají stejnou DNA a jsou odolné proti škůdcům.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv