… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

bankovka o hodnotě 100.000 riálů

bankovka o hodnotě 100.000 riálů

Íránský šíitský islámský režim dnes vyslal do centrálních čtvrtí hlavního města oddíly „lidové domobrany“, které mají „přesvědčováním“ ukončit protesty a „zajistit, aby zůstaly otevřené obchody.“

Včera došlo v Teheránu k masovým protestům kvůli prudkému poklesu kursu íránské měny vůči měnám světovým. V centrální části města, kde se nacházejí směnárny a prodejny zlata došlo k tvrdým střetům protestujících s policií.

Kurs íránské měny tento rok setrvale klesá vůči všem hlavním světovým měnám a tento pokles má v posledních dnech povahu volného pádu. Íránská vláda prodává americký dolar za oficiální kurs 12.500 riálů, avšak jen v omezeném množství. Počátkem tohoto roku byl neoficiální kurs rijálu jen o něco vyšší, než kurs oficiální. V září se již pohyboval okolo 24.000 rijálů. Za poslední týden se však na volném – neoficiálním – trhu takřka zdvojnásobil až na 40.000 rijálů.

Íránci přitom za cizí měny nakupují zboží z dovozu, ale zejména se nákupem cizích měn brání proti vysoké inflaci v Islámské republice.

Většina odborníků má za to, že za pádem íránského riálu stojí ekonomické sankce, které byly vůči Islámské republice přijaty s ohledem na její neochotu podrobit dohledu jaderný program, o němž panují obavy, že nemá jen civilní, ale i vojenské směřování.

Za aktuální prudkým propadem stojí vládní oznámení, že bude nově dovozcům nabízet oficiální směnný kurs jen u velmi omezeného množství zboží (maso, obilí, léčiva) a zbytek bude vykupovat za kurs neoficiální. Vláda si od tohoto kroku slibovala liberalizaci měnového trhu, vytlačení překupníků s měnou a stabilizaci riálu. Její rozhodnutí však vyvolalo paniku a vedlo k opaku.

V Íránu prudce rostou ceny – za poslední měsíc podle některých propočtů až o 70 % – a podle některým zahraničních analytiků země směřuje k hyperinflaci.

Jedna reakce na Íránská měna se hroutí, režim nasadil proti demonstracím v Teheránu milice basídž

  • cogavec napsal:

    Inflace je v tomto případě především přerozdělováním bohatství.V okamžiku,kdy jsou nově vytvořené peníze vpuštěny do oběhu,všichni držitelé hotovosti ztrácejí.Ti,kdo se však k novým penězům dostávájí první,naopak získají,protože mohou za staré ceny nakupovat novými penězi.Přerozdělování bohatství provází proměna celé struktury ekonomiky.Ti,kdo získávají,mají jiné preference než původní majitelé peněz.Jejich spotřeba je odlišná,a proto se musí celé hospodářství této změně přizpůsobit. :mrgreen: Ti kteří ztrácejí,se bouří 👿 Ti,kteří získají,část toho věnují na válečné účely doma i v zahraničí ❗

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv