… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

plénum Knesetu

plénum Knesetu

Kneset v noci na dnešek odhlasoval své rozpuštění. Izrael směruje k předčasným parlamentním volbám.

Krátce před půlnocí byl v prvním čtení výborem Knesetu schválen zákon o rozpuštění parlamentu. Pro zákon hlasovalo všech 15 členů výboru, nikdo se hlasování nezdržel ani nebyl proti.

Návrh zákona byl poté předložen plénu Knesetu, které jej ve druhém čtení schválilo většinou 97 hlasů ku 1 hlasu („proti“ byla jen poslankyně Cipi Chotovely, která omylem stiskla tlačítko nesouhlasu, namísto souhlasu) a následně ve třetím čtení většinou 100 hlasů. Ve třetím čtení nikdo nebyl proti ani se hlasování nezdržel.

Ihned po schválení zákona ve třetím čtení se vyhlásil Kneset předvolební přestávku ve své jednání. Volby se budou konat 22. ledna 2013.

Během včerejška zahájil Kneset své zimní zasedání zvláštním setkáním, při němž promluvil předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), prezident Šimon Peres (Shimon Peres) a vůdce opozice Šaul Mofaz (Shaul Mofaz).

Netanjahu ve svém projevu popsal vládní úspěchy v posledních čtyřech letech včetně propuštění Gilada Šalita (Gilad Shalita) a udržení hospodářské a bezpečnostní stability. Jmenoval ministry své vlády, kteří k těmto úspěchům pomohli a jmenoval dokonce i ministry předchozích vlád, kteří přispěli ke stabilitě Izraele, jako například bývalého ministra obrany Amira Perece (Amir Peretz), který prosazoval a prosadil úspěšný protiraketový obranný systém Železná kupole (Iron Dome).

Mofaz svůj projev využil k přímému útoku na Netanjahua, když prohlásil, že premiér na konci svého funkčního období zanechává Izrael slabší, než byl na počátku. Netanjahu ohrožuje vztah Izraele a USA „bezostyšným zasahováním do amerických voleb,“ prohlásil Mofaz, který premiéra také označil za „nejcyničtějšího předsedu vlády, jakého kdy Izrael měl.“

Kneset byl blízko svému rozpuštění už letos v květnu, ale nejsilnější opoziční strana Kadima se tehdy nečekaně rozhodla vstoupit do vlády, čímž zabránila konání předčasných voleb v září.

Mofaz se nicméně po pouhých deseti týdnech účasti na vládě rozhodl z ní se svou stranou odejít, kvůli tomu, že Netanjahu podle jeho názoru nepodpořil dojednané změny zákona o povinné vojenské službě.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Knesset Dissolves, Elections in January.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv