… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Golanské výšiny

Golanské výšiny

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) jednal se syrským prezidentem Bašárem Assadem (Bashar Assad) a byl ochoten vzdát se výměnou za mír mezi oběma zeměmi celých Golanských výšin. Uvádí to dnešní vydání izraelských novin Jediot Achronot. Premiérův úřad zprávu popřel.

Podle novin spolu Netanjahu a Assad komunikovali prostřednictvím amerických zprostředkovatelů, které vedl Frederick Hoff, bývalý příslušník námořnictva a odborník na demarkaci hranic na sporných územích. Obdobný kontakt mezi Netanjahuem a Assadem prý již v roce 1998 zprostředkoval americký podnikatel Ronald Lauder.

Kontakt začal na podzim 2010 a byl přerušen na jaře 2011 poté, kdy v Sýrii propukly rozsáhlé nepokoje, které vedly k občanské válce.

Jednání se měl zúčastnit také ministr obrany Ehud Barak.

Zpráva vychází z utajovaných amerických dokumentů. Podle nich všichni, kdo byli do jednání zapojení, podepsali závazek naprosté mlčenlivosti, nicméně zpráva uvádí některá jména, mimo jiných premiérova bývalého vojenského tajemníka Jochanana Lockera (Yochanan Locker), poradce pro národní bezpečnost Uziho Arada a Barakova vojenského tajemníka brigádního generála (v záloze) Jicchaka Hercoga (Yitzchak Herzog).

Americký zdroj, na který se noviny odvolávají, sdělil, že americký vyjednávací tým byl překvapen rozsahem toho, čeho byl Netanjahu připraven se výměnou za mír vzdát. Premiér prý Assadovi nabídl úplné stažení Izraele až na pobřeží Galilejského jezera (Kineret), uvedl zdroj – což je více, než k čemu byli ochotní předchozí předsedové izraelských vlád.

Úřad předsedy izraelské vlády označil novinovou zprávu za nepravdivou. Existoval americký plán, jeden z mnoha, který počítal s úplným izraelským stažením z Golan, ale Netanjahu s ním nikdy nesouhlasil, uvedl zaměstnanec úřadu.

„Zpráva byla nyní zveřejněna z politických důvodů,“ dodal zaměstnanec úřadu, čímž narážel na Netanjahuovo oznámení, že v dohledné době se budou v Izraeli konat předčasné parlamentní volby.

Izrael Golanské výšiny získal v Šestidenní válce v roce 1967. Sýrie z nich předtím v letech 1948 až 1967 opakovaně ostřelovala níže položené oblasti Izraele.

Report: Netanyahu agreed to full Golan Heights withdrawal  – zpráva Jediot Achronot (anglicky)

Jedna reakce na Jediot Achronot: Netanjahu nabídl Sýrii Golanské výšiny

  • ivaf napsal:

    prosím vás, to snad ne !
    Staré přísloví praví “ za dobrotu na žebrotu !“ Nebyl Izrael laskavý a vstřícný k sousedům až příliš? A jaké za svoji ochotu a mír sklízí odvety?
    Žeby také laskavost a ochotu? Jsem tak roztrpčená z celkového vývoje, že ani nevíte jak.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv