… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jordanský král Abdalláh II.

jordanský král Abdalláh II.

Jordánský král Abdalláh II. včera rozpustil dolní komoru parlamentu a oznámil brzké konání voleb. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na oznámení královského paláce.

„Král rozhodl o rozpuštění poslanecké sněmovny od tohoto čtvrtka a vyzval k brzkým volbám,“ cituje tisková agentura prohlášení, které neuvádí žádné datum voleb, ale odkazuje na panovníkovo vyjádření, že volby by se měly konat koncem tohoto roku.

Královo oznámení přišlo několik hodin poté, kdy opoziční Muslimské bratrstvo ohlásilo, že pokračuje v přípravě demonstrace v centru hlavního města Ammánu, které by se dnes mělo účastnit odhadem 50 tisíc jeho stoupenců.

Plánovaná demonstrace na podporu krále byla odvolána kvůli obavám z nepokojů, které by vyvolal střet s demonstrací islamistů, oznámila AFP s odvoláním na její organizátory.

„Odložili jsme na neurčito naši demonstraci, plánovanou na stejný čas jako Muslimské bratrstvo, abychom se vyhnuli jakýmkoliv problémům,“ uvedl Džihád al-Šejk (Jihad al-Sheik) stojící v čele internetové mládežnické skupiny, která akci organizovala.

Ke zrušení došlo „na žádost ředitele všeobecné bezpečnosti Husejna al-Madžalího (Hussein al-Majali), poslanců a kmenových vůdců,“ aby se zabránilo nepokojům, dodal.

Na demonstraci na podporu králových snah o reformy se v Ammánu čekalo okolo 200 tisíc lidí.

Od ledna 2011 se v Jordánsku konala řada demonstrací, žádající politické a ekonomické reformy a ukončení korupce. Král Abdalláh v reakci na ně oznámil brzké konání voleb.

Muslimské bratrstvo nicméně oznámilo, že volby bude stejně jako v roce 2010 bojkotovat na protest proti absenci významných reforem. Současně vyzvalo k zavedení parlamentního systému, v němž je předseda vlády volen, nikoliv jmenován králem.

Král v červenci při výjimečném rozhovoru v jordánské televizi vyzval opozici z Islámské akční fronty, která je politickým křídlem Muslimského bratrstva, aby se nadcházejících voleb i přes svou nespokojenost s jeho reformami zúčastnila.

AFP uvádí, že král nařídil parlamentu zvýšit počet křesel rezervovaných pro stranické kandidáty a vyzval islamisty, aby se voleb zúčastnili. Poslanci sice počet křesel pro kandidáty politických stran zvýšili ze 17 na 27, ale opozici to nestačí.

„Volební zákon není dokonalý. To víme všichni. Neexistuje ale shoda na lepší alternativě. Je nezbytné, abychom šli kupředu a – pamatujte si má slova – do nového roku budeme mít nový parlament,“ cituje králova slova z nedávného rozhovoru AFP. „Takže říkám Muslimskému bratrstvu, že si může vybrat. Zůstat na ulicích anebo pomoci budovat nové demokratické Jordánsko.“

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jordan’s King Dissolves Parliament, Calls Early Elections.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv