… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Kafkův dopis otci – Wikipedia

Dnešní pondělní (15.10.) vydání deníku Jisrael hajom – ישראל היום přináší článek svého dopisovatele Cvi Harela o tom, že telavivský Soud pro rodinné záležitosti rozhodl v neděli o tom, že Kafkovy rukopisy budou převezeny do Národní knihovny v Jeruzalémě. Jedná se nejen o rukopisy slavného spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky (1883-1924), ale i o rukopisy jeho přítele novináře  a literáta Maxe Broda (1884-1968). Soud tak učinil tečku za vleklým sporem mezi Národní knihovnou a dcerami bývalé Brodovy sekretářky paní Ilse Ester Hoffeové. Max Brod před svou smrtí zanechal své sekretářce všechny své rukopisy a taktéž rukopisy Franze Kafky, které měl v držení. Brodova bývalá sekretářka zemřela roku 2007 v požehnaném věku 102 let. O rok později její dcery Chava Hoffeová a Rut Wieslerová se obrátily na telavivský Soud pro rodinné záležitosti a požádaly jej, aby vydal příkaz k vykonání závěti po jejjich zesnulé matce, kterou jim odkazuje svůj majetek, včetně Kafkových a Brodových rukopisů.

Připomeňme, že to byl právě Max Brod, který celý kulturní svět seznámil s unikátním Kafkovým dílem, a to i přes výslovné Kafkovo přání, aby se z jeho tvorby nic nepublikovalo, ba dokonce, aby se po jeho smrti všechny rukopisy spálily.

Jak je uveprýdeno výše, po Brodově smrti dostala všechny rukopisy Ilse Ester Hoffeová, která některé z nich za svého života prodala do ciziny. Většina rukopisů pak zůstala dlouhá leta ukryta v sejfech telavivských a zurišských bank.

Zásadní tvrzení právního zástupce Národní knihovny v Jeruzalémě Meira Hellera bylo, že paní Hoffeová neměla právo Kafkovy a Brodovy rukopisy odkázat svým dvěma dcerám (Rut před půl rokem zemřela), neboť v Brodově závěti z roku 1961 spisovatel vyslovil přání, kromě specifického majetku, předat rukopisný a tištěný materiál veřejným institucím k jeho uchování. První instituce, kterou Brod v závěti zmínil, byla knihovna Hebrejské univerzity.

Soudkyně Talja Koppelman-Prado v rozsudku, který vyzněl ve prospěch Národní knihovny v Jeruzalémě, stanovila, že z podrobného prostudování Brodovy závěti vyplývá, že činil rozdíl mezi statky duchovními a hmotnými. „Rukopisy, dopisy, popsané listy a další dokumenty, jsou statky duchovní, proto si zesnulý přál, aby byly uloženy na Hebrejské univerzitě nebo v telavivské Městské knihovně nebo v jakémkoli jiném veřejném archívu v Izraeli nebo v cizině.“ Zároveň však soudkyně stanovila, že paní Chava Hoffeová má právo na tantiemy v případě, že se budou v knihovně uložené rukopisy publikovat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv