… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Ohodnoťte článek

Jákov Kac, předseda Národní jednoty

Jákov Kac, předseda Národní jednoty

Izraelská pravicová strana Národní jednota (Ichud Leumi) včera uvedla, že sjednocení stran Likud a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) by mohlo sjednocenou stranu připravit o podporu tradičních a náboženských Židů, kteří nesouhlasí s Liebermanovou „extrémně sekulární“ politikou. Jisrael Bejtejnu je národně zaměřená, ale některé části jejího politického programu, jako například civilní svatby, by nemusely být přijatelné pro většinu náboženských Židů.

„Likud právě svým tradičním a náboženským voličům doručil rozvodové papíry,“ uvedla strana v prohlášení.

Další představitelé národního tábora dali včera po překvapivém oznámení o sjednocení Likudu a Jisrael Bejtejnu najevo smíšené pocity.

Moše Feiglin (Moshe Feiglin), stojící v Likudu v čele frakce Židovské vedení a možný poslanec v příštím volebním období, premiérovi Netanjahuovi a ministru zahraničí Liebermanovi k rozhodnutí pogratuloval. Vyzval současně Netanjahua, aby do jedné velké nacionalistické strany sjednotil také další části národního tábora – čímž měl zřejmě na mysli náboženské sionistické strany.

Poslanec Arje Eldad (Aryeh Eldad) z Národní jednoty prohlásil, že sjednocení stran je dobrou věcí, protože ukázalo, že skutečnou pravicí není ani Likud ani Jisrael Bejtejnu. „Dobrou zprávou je, že se jedná o otevřené spojení člověka, který už souhlasil se zřízením Palestinského státu a zmrazením (židovské) výstavby v Judeji a Samaří na 10 měsíců, s člověkem, který už prohlásil, že by Palestinskému státu dal dokonce i další území na úkor Izraele,“ uvedl Eldad s odkazem na Liebermanův plán předat v rámci konečné dohody palestinským Arabům oblast Wadí Ara, hustě osídlenou Araby, výměnou za jiné území, které by dostal Izrael.

Špatnou zprávou je podle Eldada to, že Netanjahu a Lieberman se mohou pod tlakem prezidenta USA Baracka Obamy rozhodnout zřídit Palestinský stát.

Poslanec Zevulun Orlev ze strany Židovský domov označil svoji stranu za v tuto chvíli jedinou alternativu pro náboženskou sionistickou veřejnost. Naftali Bennett, který bude s Orlevem soupeřit ve stranických volbách o post předsedy, označil sjednocení Likudu a Jisrael Bejtejnu za „velkou podporu“ pro náboženský sionismus, protože veřejnost si bude muset vybrat mezi tím, zda Netanjahu a Lieberman uzavřou po koalici s levicí nebo národním táborem.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku NU: Likud May Have Just ‚Divorced‘ Its Religious Voters.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv