… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

občanská válka v SýriiSýrie. Aleppo v troskách; v žádném homském křesťanském kostele se neslouží bohoslužby. Skličující popis syrské reality poskytl anglickému parlamentu chaldejský biskup, jezuita Antoine Audo při své krátké nedávné návštěvě Velké Británie (18.10.). Biskupové v Aleppu setrvávají se svými věřícími, neúčastnili se ani papežské cesty do Libanonu, zdůrazňuje Mons. Audo a dodává: Ve městě nefungují školy, nemocnice ani žádné další služby. Osmdesát procent lidí nemá práci a chudoba, zapříčiněná růstem cen, se začíná vážně projevovat. V Homsu žila druhá nejpočetnější křesťanská komunita v zemi, pokračuje biskup. Téměř všichni křesťané odsud uprchli, všechny kostely byly odsvěceny.

O situaci v hlavním městě referoval pro agenturu Fides řecko-katolický melchitský patriarcha, Řehoř III. Laham, který se účastní synodu o nové evangelizaci. Křesťané byli do konfliktu vmanipulováni. Nejsou pronásledovani či zabíjeni pro víru, nýbrž ve své zranitelnosti jsou využíváni pro dosažení jiných cílů. V posledním měsíci se množí únosy křesťanských věřících, vysvětluje se znepokojením syrský patriarcha. Oběťmi včerejšího únosu se stali dva příbuzní řecko-katolického kněze a damašského faráře O. Salamiho. Únosci požadovali zprvu vysoké výkupné a po několika hodinách oznámili, že bratra a bratrance mladého katolického kněze zabili. Dnes agentura Fides informuje o dalším únosu řeckého pravoslavného kněze. O. Fadi Jamil Haddad, farář na damašském předměstí, byl spolu s dalšími dvěma muži unesen neznámou ozbrojenou bandou. Únosci požadují výkupné v hodnotě padesáti milionů syrských liber ( více než 550 tisíc euro ). Skupiny ozbrojenců využívají nekontrolované situace na syrském území k vlastním ekonomickým zájmům a křesťané se stávají snadným terčem jejich výpadů, uzavírá Fides.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Skličující válečný scénář.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv