… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

podpis dohody o zárukách za úvěry mezi USA a Izraelem, 24. 10. 2012

podpis dohody o zárukách za úvěry mezi USA a Izraelem

Náměstek ministra financí USA Tim Geithner a generální ředitel ministerstva financí Izraele Doron Cohen včera v Diplomatickém salonu amerického ministerstva podepsali rozšíření americko-izraelského programu záruk za úvěry. Stalo se tak v rámci týdenních setkání americko-izraelské Společné ekonomické rozvojové skupiny (Joint Economic Development Group, JEDG).

Podle prohlášení ministerstva financí USA podepsali představitelé Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding, MOU), které zřizuje nový rámec pro spravování nedávno rozšířeného americko-izraelského programu záruk za úvěry, který má pomáhat izraelské vládě při přístupu k finančním zdrojům na soukromých kapitálových trzích za přijatelné ceny, aby se podpořily ekonomický růst a stabilita země.

Vedle dohody o zárukách za úvěry, spravované Agenturou USA pro mezinárodní rozvoj (U.S. Agency for International Development, USAID), nový rámec potvrzuje důvěru USA v sílu základů izraelské ekonomiky a dosavadní realizaci této politiky vládou Izraele.

„Izrael je zásadním partnerem a spojencem Spojených států,“ prohlásil Geithner. „Pokračující dostupnost této garance úvěrů dá Izraeli i v nadcházejících letech nadále přístup na kapitálové trhy za přijatelné ceny.“

Prezident Barack Obama podepsal 27. července 2012 právní předpis, prodlužující program záruk USA za úvěry Izraeli do roku 2016. USA tak mohou poskytnout záruky za budoucí úvěry až do výše 3,8 miliard dolarů, a to v rámci 9miliardového závazku USA z roku 2003 (U.S.-Israel Loan Guarantee Commitment Agreement, LGCA). Záruky za úvěry společně s efektivním řízením izraelské vlády pomáhají podporovat silné hospodářské oživení Izraele, uvádí se v prohlášení amerického ministerstva.

„Izrael oceňuje dlouhodobou mimořádnou podporu Spojených států a vztahy mezi oběma zeměmi, které toho mají tolik společného,“ uvedl generální ředitel Doron Cohen.

„JEDG a Program záruk za úvěry přispívají bezpečnosti a stabilitě izraelské ekonomiky a program JEDG bude i nadále posilovat vztahy mezi našimi zeměmi,“ dodal.

Společná ekonomická rozvojová skupina (JEDG), jejíž zasedání se koná ve Washingtonu 24. a 15. října, je hlavním nástrojem ekonomického dialogu mezi USA a Izraelem.

Ministerstvo financí USA v závěru tiskové zprávy připomíná, že izraelská ekonomika v roce 2011 vzrostla o 4,6 % a pro letošní rok Banka Izraele předpovídá růst o 3,3 %, což z Izraele dělá jednu z nejsilnějších ekonomik regionu.

Secretary Geithner Signs Memorandum On U.S. Initiatives To Support Israel’s Economic Stability And Growth – celý text tiskové zprávy Ministerstva financí USA (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv