… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

hipokampus

hipokampus

Izraelští vědci se přiblížili vyvinutí krevního testu na zjištění bezpříznakových, časných stádií Alzheimerovy choroby.

Výzkumníci z Telavivské univerzity uvádějí, že nejčasnější stopy nemoci se nacházejí v metabolických procesech, které již lze sledovat v mozku.

Na vývoji modelů, které by umožnily předpovědět průběh nemoci využitím metabolických informací pracují doktoranti Širi Stempler (Shiri Stempler) a Jedael Waldman (Yedael Waldman) ze Sacklerovy lékařské fakulty ve spolupráci s profesory Ejtanem Rupinem (Eytan Ruppin) a Liorem Wolfem z Blavatnikovy fakulty kybernetiky.

Podle výsledků zveřejněných v časopise „Neurobiology of Aging“ určují modely fázi nemoci s 90% přesností.

Výzkumníci ve své studii použili data shromážděná z mozkové oblasti hipokampu, která kontroluje paměť a učení – oblasti, kterou Alzheimerova nemoc postupně poškozuje.

Na základě řady metabolických genů, nalezených v neuronech a okolní tkáni, sestavili výzkumníci prediktivní model, který dává do souvislosti abnormality těchto genů s progresí nemoci.

Širi Stempler uvedla, že u pacientů s Alzheimerovou nemocí z takřka 1.500 genů nejlépe predikuje onemocnění 50 genů – buď jich je příliš moc nebo příliš málo.

Studie je prvním krokem k identifikaci biomarkerů, které by mohly vést k lepší detekci a analýze nemoci v její úvodní fázi, a to vše na základě jednoduchého krevního testu, uvedli vědci.

„Doufáme, že studiem metabolismu a změn metabolismu, k nimž dochází v nejranějších stádiích nemoci, můžeme najít nové strategie léčby,“ dodala Stempler.

Výzkumníci se nyní pokusí identifikovat v krvi biomarkery spojené s těmito metabolickými změnami, což by mohlo vést k odhalení nemoci a jejího postupu pomocí jednoduchého neinvazivního krevního testu.

Measuring Metabolism Can Predict the Progress of Alzheimer’s with 90% Accuracy – zpráva o výzkumu na webu American Friends of Tel Aviv University (anglicky)

Hippocampus neuronal metabolic gene expression outperforms whole tissue data in accurately predicting Alzheimer’s disease progression. – abstrakt článku na webu ResearchGate (anglicky)

Profily účastníků výzkumu – na webu laboratoře Komplexních síťových systémů Telavivské univerzity (anglicky)

Melabev – web izraelského sdružení na pomoc pacientům s Alzheimerovou chorobou (anglicky)

EMDA – web izraelského Izraelské alzheimerovské společnosti (hebrejsky, anglicky, francouzsky, rusky, arabsky)

Česká alzheimerovská společnost (česky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv