… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jednotný judaismus Tóry

poslanci Judaismu Tóry

Nedávné průzkumy veřejného mínění, které staví spojenou kandidátku Likud-Jisrael Bejtejnu do čela předvolebních průzkumů, vedly analytiky k předpovědím, že premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) to bude mít po volbách se sestavením koalice snadné.

Charedi strany však předevčírem toto nadšení zchladily. Zástupci stran Šas (ש״ס) a Jahadut HaTora (Sjednocený judaismus Tóry, יהדות התורה המאוחדת‎) prohlásili, že se po volbách nemusí nutně spojit s politickou pravící. „Nic není definitivní,“ uvedli.

Zdroj z Jahadut HaTora webu Aruc 7 (Arutz Sheva) sdělil, že většina strany není s Netanjahuovým přístupem spokojená. „Mějte na paměti, že během tohoto volebního období Likud při různých aférách, které upoutaly pozornost veřejnosti, ani jednou nestál při charedi komunitě.“

„Likud nás nepodpořil během Emanuelské vezeňské aféry, ani když proti nám zuřila izraelská ulice kvůli ‚diskriminaci žen‘ ani když došlo na finanční pomoc,“ pokračoval. „Ve všem, co se týkalo Talova zákona kličkovali, přičemž přikládali pod kotel mediální proticharedi kritiky dokud nenašli řešení, které ale dosud ani není schválené Knesetem.“

Podle mluvčí Šasu je jeho strana znepokojena předsedou strany Jisrael Bejtenu, ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem. „V posledním roce Lieberman nejednou kritizoval koaliční partnerství se Šas,“ poznamenal.

„V rozhovorech s médii Lieberman opakovaně řekl, že vláda musí být sekulární a bez ‚stran, které nejsou národně-sionistické‘, přičemž tím měl na mysli charedi strany,“ dodal. Rozhodnutí Šasu „bude záviset na Binjaminu Netanjahuovi – jeho projevech během kampaně, jeho slibech po volbách.“

Článek v charedi-zbožných novinách Hamodia vyjadřuje obdobné rozčarování ze současné izraelské vlády. Spojení Netanjahua s Liebermanem „vytlačuje malé strany, to jest náboženské a charedi strany… Členové Likudu oslavující spojení s Liebermanem vykřikovali, že od nynějška, kdy jsou malé charedi strany méně důležité, bude ‚Likud Bejtenu‘ schopen vytvořit ‚rovnost ve službě‘, tedy nucené odvody (k vojenské nebo civilní službě) studentů ješiv,“ uvádí článek.

„Středolevé strany se chovali k charedi stranám a institucím Tóry s mnohem větším respektem, poskytovali mnohem větší podporu vzdělání a sociální péči, než anticharedi pravice,“ dodává článek.

 mbs

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku Hareidi Parties May Go Left.

2 reakce na Charedi strany mohou po volbách podpořit levici

 • Refael napsal:

  Osobne uz nevim, koho budu volit.
  Do sjednoceni Likudu s Jisra’el Beyteinu jsem byl pro Likud temer 100%, ale ted opravdu nevim. Moc moznosti jako pravicovy volic nemam: Ha’bait Ha’Jehudi bude rad, kdyz se vubec dostane do Knessetu(tudiz jeho vyznam bude temer nulovy jako kazda jina strana s podobnymi preferencemi), Kadimu ne, Shas po navratu A.Deriho z vezeni take ne, Jesh Atid tez ne.
  Asi mne osobne nic jineho nezbude nez preci jen volit Likud, byt se skripenim zubu. Muzu jen doufat, ze se po volbach rozejdou v pokoji jako pred casem Likud s Kadimou.

  • Scooolie napsal:

   Přesně na tohle Likud i Jisrael Bejtenu spoléhají – že jejich voliči zaskřípou zuby a pak, nemaje jiné reálné možnosti, jim stejně dají hlas. Třeba to vyjde 🙂

   (Ale ještě jsou tu Jahadut HaTóra a Ichud Leumi 😉 )

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv