… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Pohyb - vedený Cipi LivniBývalá předsedkyně izraelské politické strany Kadima (Vpřed) Cipi Livni (Tzipi Livni, ציפי לבני) dnes v poledne na tiskové konferenci oznámila, že ve volbách do 19. Knesetu bude kandidovat na čele nové politické strany Pohyb (HaTnua, התנועה).

Livni se dnes sešla Ehudem Olmertem, dalším bývalým předsedou Kadimy, a informovala ho o svém rozhodnutí.

Podle průzkumu Maagar Mochot, zveřejněného minulý čtvrtek, by kandidátka vedená Livni získala ve volbách 9 mandátů ve 120členném Knesetu, a to na úkor Strany práce, která by získala jen 19 křesel, a strany Ješ Atid (Existuje budoucnost) Jaira Lapida (Yair Lapid), která by získala jen 4 křesla.

Lapid již Livni nabídl na kandidátce své strany hned druhé místo, ale byl odmítnut. Stejně tak neuspěla s pozváním na svou kandidátku ani předsedkyně Strany práce Šely Jachimovič (Shelly Yachimovich).

Cipi Livni na tiskové konferenci bezprostředně reagovala na výsledky primárek strany Likud (Jednota), o níž prohlásila, že se stala extrémistickou stranou, čehož důkazem má být úspěch pravicového Mošeho Feiglina (Moshe Feiglin) na úkor centrističtějšího Benyho Begina.

Likud v reakci na to zmínil, že Livni podpořila tzv. Stažení z Pásma Gazy, v jehož rámci byli nuceně vysídleni Židé z Guš Katif, a označil ji za „opakovaně nerozhodnou“ a „postrádající národní zásady a smysl pro diplomacii.“

Strana práce označila novou Livniové stranu za stranu „uprchlíků od uprchlíků“ – v narážce na bývalé poslance Kadimy, o nichž se má za to, že se k Livni připojí, když Kadima sama vznikla jako strana „uprchlíků“ z Likudu.

Kdo bude kromě samotné Cipi Livni za její stranu kandidovat nebylo zatím oznámeno. Minulý týden její nabídku odmítl bývalý ředitel společnosti Teva Pharmaceuticals a bývalý velitel Jižní velení Izraelských obranných sil generálmajor (v záloze) Šlomo Janaj (Shlomo Yanai).

Spekuluje se o tom, že by kandidaturu za Hnutí mohl přijmout ředitel Izraelské vesmírné agentury generálmajor (v záloze) profesor Isaac Ben-Israel, vůdce tzv. sociálních protestů Boaz Nol nebo bývalý velvyslanec ve Francii Dany Šek (Danny Shek).

Takřka jistě na kandidátce budou současní poslanci Kadimy Joel Chason (Yoel Hasson), Šlomo Mula (Shlomo Molla), Rachel Adato, Orit Zuarec (Orit Zuaretz), Madžalí Vahabi (Majallie Whbee, resp. Majalli Wahabi) a Robert Tivjájev (Robert Tiviaev).

Obecně se má za to, že vznikem další politické strany stojící nalevo od středu a ještě větším rozštěpením levicových voličů některé levicové hlasy nakonec propadnou, z čehož bude profitovat izraelská pravice.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv