… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

 HaifaPo té, kdy se různí propalestinští či palestinští aktivisté vzpamatovali z prvníko šoku, že si totiž Izrael dovolil odpovědět silou na neutávající střelbu raket z Gazy začali tito demonstrovat ve prospěch obyvatel Gazy a jejich teroristických aktivit. Neuvědomují si snad, že rakety střílené z Gazy si nevybírají. Pochopitelně si  v Evropě málokdo je ochoten přiznat, že IDF chrání všechny obyvatele Izraele, bez rozdílu národnosti, náboženství či politických názorů. Jestliže rakety padají na jižní Izrael, znamená to, že ohroženi jsou i beduíni a další Arabové, kteří tam žijí, pokud se rozhodli v Gaze střílet na Tel Aviv, je tu stejný problém, v Tel Avivu samém, ale zejména v jeho části Jaffo žije mnoho Arabů, kteří jsou stejně ohroženi jako jejich židovští sousedé. Při střelbě raket na Jeruzalém dopadly rakety na oblast Guš Etzion, kde jsou vedle sebe arabské a židovské vesnice, nemluvě o tom, že opravdu velice blizko se nachází  Betlém.  Z toho tedy vyplývá že ostrostřelcům z Gazy na jejich „bratrech“ zase tak moc nezáleží.

K první demonstraci došlo kupodivu na univerzitní půdě v Haifě, kde se ve čtvrtek  skupina asi 40 radikálních arabských studentů shromáždila na jednom z prostranství a držela tam minutu ticha za teroristu Ahmeda Džábárího. Tento projev s účasti s arciteroristou, který   organizoval mnohé útoky na izraelské občany a byl tím, kdo držel v zajetí uneseného vojáka Gilada Shalita je více než drzostí. Vedení Haifské univerzity ostře odsoudilo tuto „demonstraci  solidarity s Gazou“ a vyjádřilo vůli na univerzitní půdě nedovolit podobné demonstrace. Také starosta Haify vyjádřil nesouhlas s takovými demonstracemi a poslal rektorovi univerzity dopis v kterém ostře odsuzuje toto vyjádření sympatie s teroristy a žádá, aby nedovolil podobné akce, protože tyto jsou v rozporu s duchem soužití mezi Židy a Araby v Haifě. Arabští studenti v Haifě chtějí organizovat další demonstraci solidarizace s Gazou v neděli.

Nakolik si tento postoj vzali k srdci obyvatelé Haify, zejména židovští voliči strany Chadaš není známo, protože v soboru večer se na centrálním Karmelu odehrála demonstrace za zastavení bojových akcí. Tato demonstrace měla také svojí protidemonstraci, kdy zejména mladí obyvatelé Haify vyjádřili podporu a solidaritu s vojáky, kteří bojují s teroristy z Gazy.

Demonstrace, vyjadřující solidaritu s obyvateli Gazy,  které se účastnilo asi 100 lidí, také převážně židovských voličů strany Chadaš, se odehrála v sobotu večer také v centru Tel Avivu.

Arabští poslanci v izraelském Knesetu (to je třeba zdůraznit, aby si laskavý čtenář snad nemyslel, že se jedná o poslance v některé arabské zemi), Hanin Zoabi a Jamal Zahalka  za stranu Balad odsoudili vojensku akci v Gaze. Zatímco Zoabi prohlásila, že armáda slouží volebním zájmům předsedy vlády, použil poslanec Zahalka ostřejší munici a nechal se slyšet že lituje a truchlí nad obětmi okupace (čti AhmedemDžábárím a dalšími teroristy).
Také člen městské rady Nazaretu ve svém projevu na volebním shromáždění v sobotu řekl, že Arabové z Nazaretu jsou částí lidu Palestiny a truchlí nad obětmi okupace a agresivní války. Je třeba držet minuty ticha za oběti  v Gaze. Pokud českému čtenáři tato slova připomínají formulace Henleinovců z druhé poloviny třicátých let, není to náhoda. Je to jeden z problémů demokracie, který umožňuje delegitimizovat vlastní parlament a také státní systém.

K separátnímu protestu se shromáždilo asi 1500 členů strany Chadaš a její předseda, poslanec Mohammed Barakeh obvinil izraelskou vládu a armádu z prolévání krve Izraelců a Palestinců a vyjádřil lítost nad obětmi na obou stranách konfliktu. Řekl, že civilisté musí být uchráněni před infernem války. Předseda vlády Netanyahu se mýlí, pokud se domnívá, že tato akce přinese klid. K tomu nedojde.

Na území Palestinské autonomie v Ramalláhu se také demonstrovalo, zde se sešla demostrace asi tisícovky solidarizujících příznivců Hamasu, pálily se izraelské vlajky a vyzývali k bombardování Tel Avivu. Ve Šchemu (Nábulus) demonstrovalo asi 3000 extrémistů a také vyzývali k bombardování Tel Avivu.

Izraelská policie plánuje na dnešek (neděle 18/11) velkou akci při níž mají být zatčeni ilegálové z Palestinské autonomie, kteří se zdržují na území Izraele. Vzhledem k tomu, že Hamás vyhrožuje sebevražednými útoky na území Izraele je toto opatření velmi žádoucí.

6 reakcí na Demonstrace ve prospěch Hamasu v Izraeli a v Palestinské autonomii

 • Ripper napsal:

  Divím se že stále se toleruje takové to chování zástupců židovského státu, protože to velmi silně zavání velezradou a ohrožením národní bezpečností izraele, už by se s tím mělo začít něco dělat.

 • Josef napsal:

  izraelská vláda dělá jen kroky, které je povinna učinit každá vláda na ochranu svých občanů, čím dříve zneškodní střelce Hamas (připomíná mně to Hamana z knihy Ester, či to lze přeložit jako ,zuřivci,?)tím méně obětí, jen to chce ochránit civilisty.

 • ivaf napsal:

  volně přeloženo z FB:

  Svět Izrael žádá o něco, čeho nebyl celý arabský svět schopen v průběhu dějin…. uzavřít mír s Araby, když Arabové nedokáží mít mír s Araby. ➡ Mají Arabové mír ve 22 arabských zemích, které tvoří 99% Blízkého východu ❓

 • Josef napsal:

  děti Izmaele, syna Abrama a egyptské služky, mají rozdělení mezi sebou ,v popisu práce, – meč v jejich ruce bude proti svým bratřím. Naštěstí, přestavte si, kdyby se naplnil opak a byli jedné mysli a jednoho záměru?!

 • MK napsal:

  Chtěl bych vidět (nebo radši nechtěl), jak by dopadla demonstrace v Gaze na podporu práv Izraelských občanů… Myslím, že si to každý umí domyslet.
  Modlím se za sílu a moudrost pro Benjamina Netanjahu a armádní velitele. Nemají to vůbec jednoduché, když snaha o ochranu občanů je, těmi koho chrání, označována jako politická propaganda.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv