… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed Mursí

Mohamed Mursí

Čtvrteční dekret egyptského prezidenta Mohameda Mursího, kterým si mimo jiného – do doby sepsání nové ústavy a zasednutí nově zvolené dolní komory parlamentu – udělil sám sobě pravomoc „přijmout jakékoliv rozhodnutí nebo opatření na ochranu revoluce“ a vyloučil soudní možnost přezkumu takového rozhodnutí nebo opatření, vyvolal v Egyptě protesty opozice, představitelů soudní moci i novinářů.

Mursí uklidňuje

Prezident Mursí se včera snažil obavy protestujícím z nástupu islamistické autokracie rozptýlit. V tiskovém prohlášení jeho úřad uvedl, že „uvedené kroky jsou dočasné povahy, neznamenají koncentraci moci, ale… přenesou ji na demokraticky zvolený parlament…stejně jako chrání nestrannost justice a brání její politizaci.“ Prezident současně vyzval k dialogu.

Opozice se obává diktatury

Bývalý předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Mohamed El-Baradej a bývalí kandidáti v jarních prezidentských volbách Chamdín Sabahi (Hamdeen Sabbahi), Amr Músa (Amr Mousa) a Abdelmonejm Abul Futúh (Abdelmoneim Abul Futuh) ve společném prohlášení v sobotu uvedli, že odmítají jakýkoliv dialog s Mursím, dokud dekret o posílení svých pravomocí nezruší.

V Káhiře došlo k protestům Mursího odpůrců, stejně jako k demonstraci jeho stoupenců a střetům mezi oběma tábory i policií, která se snažila udržet v pátek a během víkendu pořádek.

Egyptská justice rozhořčena

Nejvyšší rada soudnictví, která je nejvyšším orgánem egyptské justice, prezidentovo rozhodnutí udělit si nové pravomoci a postavit svá rozhodnutí mimo soudní přezkum odsoudila jako „bezprecedentní zásah“ do nezávislosti soudnictví.

Na mimořádném sobotním zasedání rada vyzvala Mursího, „aby z dekretu odstranil vše, co zasahuje do pravomocí soudů.“

„Prezidenta, který si sám udělil právo vydávat dekrety a rozhodnutí, která jsou závazná a není proti nim odvolání, takového prezidenta, který by si dal tolik pravomocí, neměl Egypt v celé své moderní historii,“ prohlásil Abdel-Hámid ze Sdružení soudců.

Mursí svým dekretem také nařídil nová vyšetřování osob, viněných z odpovědnosti za smrt protestujících proti bývalému režimu prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak) a vyměnil nejvyššího státního zástupce.

Nový státní zástupce Talát Ibrahím Abdalláh (Talaat Ibrahim Abdallah) ihned oznámil, že „nové důkazy“ proti představitelům svrženého režimu by měly „znovu posoudit“ „revoluční soudy“ – a to i v případech, kdy řízení již byla pravomocně skončena.

Na protest proti prezidentovu zasahování do pravomocí soudů vydali soudcové ve 2 z 27 egyptských provincií výzvu ke stávce, zatímco v ostatních se bude o reakci ještě jednat, uvedlo Sdružení soudců.

Egyptští novináři kritizují útok na základní svobody

Mursího ústavní dekret včera odmítlo také valné shromáždění Syndikátu egyptských novinářů, které pohrozilo v odvetu generální stávkou.

„Valné shromáždění oznamuje své naprosté odmítnutí posledních rozhodnutí přijatých prezidentem,“ cituje Ahram Online člena výkonného výboru syndikátu Gamala Fahmího, „která představují nezakrývanou agresi proti základním svobodám, vládě zákona a nezávislosti soudnictví.“

Fahmí také oznámil, že syndikát plánuje uspořádání generální stávky, pokud jeho požadavky nebudou zahrnuty do návrhu nové egyptské ústavy. „Lidé chtějí pád Muslimského bratrstva,“ skandovali podle AFP novináři.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv