… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

egyptské Ústavodárné shromáždění

egyptské Ústavodárné shromáždění

Egyptské Ústavodárné shromáždění dnes brzo ráno schválilo návrh nové ústavy země. Návrh nyní posoudí prezident Mohamed Mursí, přičemž se očekává jeho rychlý souhlas, neboť je členem Muslimského bratrstva, které Ústavodárné shromáždění ovládá. Předpokládá se, že prezident návrh ústavy poté bez prodlení předloží ke schválení v referendu.

Přestože návrh ústavy stanoví, že hlavním zdrojem zákonodárství mají být zásady islámského práva šaríja, jedná se o neúspěch radikálních islamistů, kteří prosazovali, aby zdrojem práva nebyly „zásady šaríji“, ale šaríja samotná. Liberálové a koptové naopak žádali vypuštění zmínky o islámském právu jako zdroji legislativy z ústavy.

Návrh ústavy má 234 článků a poslanci hlasovali o každém z nich jednotlivě od včerejšího poledne.

Ústavodárné shromáždění mělo původně o návrhu ústavy hlasovat až v polovině prosince. Schválení ale urychlilo tak, aby k němu došlo ještě před zasedáním Nejvyššího ústavního soudu, který bude pozítří přezkoumávat legalitu a legitimitu shromáždění. Ta byla zpochybněna odchodem 26 zástupců liberálů a křesťanů ze 100členného shromáždění poté, kdy islamistická většina ignorovala jejich připomínky.

Hlasování o schválení návrhu ústavy se zmíněných 26 členů nezúčastnilo. Protože byla nutná přítomnost alespoň 75 členů (3/4 většina) a k přijetí každého článku bylo třeba alespoň 67 hlasů (2/3 většina), bylo do shromáždění povoláno 14 „náhradních členů.“ Tři z nich účast odmítli.

Nejvyšší ústavní soud také bude jednat o tom, zda rozpustí islamisty ovládanou horní komoru parlamentu, Radu Šura.

Soud přitom bude nucen přezkoumat i ústavnost dekretu prezidenta Mursího, jímž si minulý týden sám sobě udělil pravomoci, zpětně legalizoval všechna svá rozhodnutí od nástupu do funkce a deklaroval, že soud nemá právo jeho rozhodnutí přezkoumávat – a ani soud nesmí rozpustit horní komoru parlamentu a Ústavodárné shromáždění.

Mursího oponenti návrhu ústavy vyčítají omezování pravomocí soudů, příliš silný vliv náboženských institucí na zákonodárný proces i omezování práv žen a novinářů.

Egypt constitution finalised as opposition cries foul – článek AhramOnline (anglicky)

Update: Voting on constitution continues late into Thursday night; full approval is expected – článek Egypt Independent (anglicky)

Journalists Syndicate head returns to Constituent Assembly, church withdraws definitively – článek Egypt Independent (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv