… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ehud Olmert

Ehud Olmert

Přestože se většina současných i dřívějších izraelských politických představitelů staví proti současné snaze Palestinské správy získat v OSN uznání státnosti, existuje přinejmenším jeden bývalý předseda vlády, který si myslí opak. Web Daily Beast dnes informuje o prohlášení bývalého izraelského premiéra Ehuda Olmerta, v němž oceňuje krok Palestinské správy s tím, že by jej Izrael měl podpořit.

„Palestinská žádost v OSN je v souladu se základním konceptem dvoustátního řešení,“ píše Olmert v prohlášení. „Proto nevidím důvod, proč mu oponovat. Jakmile OSN položí základy této myšlence, musí se my v Izraeli zapojit do seriozního vyjednávacího procesu, abychom se shodli na konkrétních hranicích založených na liniích (příměří) z roku 1967 a vyřešili další problémy. Je čas nabídnout ruku a povzbuzení umírněným silám mezi Palestinci,“ zejména vládě Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) a Saláma Fajáda (Salam Fayyad). „Potřebují naši pomoc. Je čas ji poskytnout,“ napsal Olmert.

Je třeba připomenout, že to byl Olmert, kdo při jednáních pod patronací USA souhlasil se vzdáním se kontroly nad většinou Starého města jeruzalémského ve prospěch Palestinské správy, s předáním židovských svatých míst v Jeruzalémě pod mezinárodní jurisdikce a vzdáním se území osvobozeních v Šestidenní válce v roce 1967 výměnou za udržení malých bloků osídlení v Judeji a Samaří pod izraelskou kontrolou a omezenou realizací tzv. „práva na návrat“ spojenou „s velkorysým odškodným.“

„Právem na návrat“ Arabové označují domnělé právo potomků Arabů, kteří během války za přežití Izraele v roce 1948 odešli do ciziny, se zase na území Izraele „vrátit.“

Ehud Olmert odstoupil z čela politické strany Kadima v roce 2008 kvůli vyšetřování jeho podílu na několika korupčních skandálech, a do voleb pak stranu vedla Cipi Livni (Tzipi Livni). Olmert údajně zvažoval kandidaturu na premiéra v nadcházejících parlamentních volbách, ale podle průzkumů si vedl velmi špatně – především kvůli svým holubičím politickým postojům.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Olmert: Israel Should Support, Not Oppose, PA Statehood Bid.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv