… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

modlící se tankista

modlící se izraelský tankista u hranice s Gazou

Podle zpráv z Káhiry prý Izrael předložil 6 klíčových podmínek pro uzavření dohody s Hnutím islámského odporu (Hamas) v Gaze. Kladnou odpověď Izrael očekává během 48 až 72 hodin, jinak hrozí zahájením pozemní ofenzivy proti teroristům.

Jednání o příměří mezi Izraelem a teroristy, probíhající v Káhiře za egyptského zprostředkování, nepřineslo rychlý výsledek, nicméně podle osob blízkých jednání nedošlo ani ke krachu.

Kromě izraelských zástupců včera večer do Káhiry dorazil také Nábil Šás, vysoký představitel hnutí Fatáh, které prostřednictvím orgánů Palestinské správy ovládá arabská autonomní území v Judeji a Samaří. V egyptském hlavním městě Šás jednal s předsedou politického byra Hamasu Cháledem Mašálem.

Podle neoficiálních zpráv z Káhiry souhlasí s Izrael s příměřím, pokud bude splněno 6 podmínek:

 1. příměří bude na dobu 15 a více let,
 2. bude okamžitě ukončeno pašování a dovoz zbraní do Gazy,
 3. všechny palestinské frakce ukončí raketové ostřelování Izraele a útoky na izraelské vojáky na izraelské straně hranic s Gazou,
 4. Izrael má právo udeřit na teroristy, pokud dojde k útoku nebo útok bezprostředně hrozí,
 5. hraniční přechod Rafiáh (Rafáh) mezi Gazou a Egyptem zůstane otevřený, ale hraniční přechody mezi Gazou a Izraelem zůstanou uzavřené,
 6. egyptští politici v čele s prezidentem Mohamedem Mursím budou garanty dohody o příměří.

Tyto izraelské požadavky nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Hamas prý naopak v rámci dohody o příměří požaduje ukončení izraelské námořní blokády Gazy (což by umožnilo nekontrolovaný a nebráněný dovoz libovolných zbraní) a mezinárodně garantovaný závazek Izraele ukončit cílené zabíjení teroristů a přeshraničních úderů izraelské armády (což by z Gazy učinilo bezpečnou základnu teroristů).

Podle arabských zdrojů Izrael prohlásil, že pokud Hamas nebude na jeho požadavky reagovat v rozmezí 48 až 72 hodin, zahájí Izraelské obranné síly pozemní fázi protiteroristické Operace Sloup oblakový a letecké, pozemní a námořní údery na Gazu neskončí, dokud režim Hamasu nebude svržen.

Jedna reakce na Izrael dal Hamasu 36hodinové ultimátum, pak hrozí pozemní invazí do Gazy

 • Fanuel napsal:

  RUSKÁ FEDERACE JE KLÍČEM K UZAVŘENÍ JAKÉKOLI DOHODY!! RUSKÁ FEDERACE UMĚLE UDRŽUJE NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ NAPĚTÍ, ABY POUTALA SÍLY VYSPĚLÉ DEMOKRACIE VČETNĚ USA. SHALOM SHABBAT 5773……..JE JEN JEDEN CÍL…… ROZDRTIT SÍLY TERORISMU NAMÍŘENÉ PROTI SVATÉMU ,,IZRAELI“
  STANEK FRANTISEK FANUEL

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv