… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mediální budova v Gaze po zásahu

mediální budova v Gaze po zásahu

Izraelské letectvo ve spolupráci s Hlavní bezpečnostní službou (Šabak) dnes v noci 3 raketami udeřilo na sedmé poschodí věžáku v Gaze, kde se nacházelo zpravodajské operační oddělení vojenského křídla Hamasu. Letectvo také zaútočilo na ministerstvo vnitra Hamasu a komplex „policie“ Hamasu v Chán Júnis.

Během noci také probíhaly údery letectva a námořnictva na místa, odkud byly včera odpoledně odpáleny rakety na Jeruzalém, stejně jako na řadu dalších vojenských cílů, včetně tunelů k pašování zbraní z Egypta, oznámil mluvčí Izraelských obranných sil.

Osmipatrový věžák ve čtvrti Rimal města Gaza, kde se nacházelo zpravodajské operační velení Hamasu, slouží současně jako zázemí pro místní a zahraniční média.

Izraelský úder byl nicméně proveden s chirurgickou přesností a nebyl při něm zraněn žádný novinář.

„Teroristé Hamasu se v mediální budově nenacházeli, aby poskytli rozhovor. Byli tam proto, aby komunikovali s operativci v poli a plánovali útoky,“ sdělil mluvčí Izraelských obranných sil na svém oficiálním účtu na Twitteru.

Současně varoval zahraniční novináře v Gaze: „Držte se dál od operativců a zařízení Hamasu. Teroristická skupina Hamas Vás využije jako lidské štíty.“

Izrael se při úderech na cíle gazanských teroristů snaží ze všech sil vyvarovat civilních obětí. Přestože počet úderů na teroristické cíle v Gaze výrazně převyšuje počet úderů při Operaci Lité olovo na přelomu roků 2008 a 2009, civilních ztrát je výrazně méně.

Hamas přesto cynicky kalkuluje s tím, že veřejné mínění se postaví proti Izraeli, pokud dojde v Gaze k úmrtím arabských civilistů – a odpaluje své rakety na Izrael z obydlených oblastí, včetně hřiště, bezprostřední blízkosti škol, továren a mešit. To vše v naději, že Izrael buď na taková místa vojensky neudeří anebo úder přivodí smrt civilistů

Izraelské obranné síly zveřejnily video, ukazující odvolání leteckého úderu poté, kdy pilot blízko cíle zaznamenal civilisty.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv