… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ahmed Džábárí

Ahmed Džábárí

Izraelští politici z pravé i levé části politického spektra dnes večer dávali najevo radost z vynikajícího úderu Izraelských obranných sil, při němž byl zlikvidován vojenský velitel teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas) Ahmed Džábárí (Ahmed Jabari, أحمد الجعبري), i ze zahájení rozsáhlejší vojenské Operace Sloup oblakový (Amud Anan, עמוד ענן) proti Hamasu.

K úspěchu likvidace teroristy přitom, jak vyšlo najevo, dnes klamnou „uklidňující“ operací přispěl i premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Ehud Barak a ministr vlády Beny Begin.

Klamná operace

Zatímco premiér s ministrem obrany Barakem dnes navštívili Golanské výšiny a diskutovali zde o situaci v občanskou válkou zasažené Sýrii, ministr Begin v rozhlase prohlásil, že eskalace na jihu země končí. Všechny tyto kroky přispěly k uklidnění teroristů Hamasu – a k tomu, že Džábárí vylezl ze skrýše na veřejnost, kde se už stal cílem izraelského letectva.

Souhlas s úderem na Hamas napříč politickým spektrem, s výjimkou extrémistů

S likvidací teroristy Džábára a úderem na raketová sila Hamasu dnes vyslovili souhlas všichni relevantní izraelští polici.

Prezident Izraele Šimon Peres v rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou, uskutečněném jen půl hodiny po eliminaci teroristy, označil Ahmeda Džabarího za „masového vraha“ a „extremistu, který stál za moha teroristickými aktivitami a útoky. Izrael nechce rozfoukávat plameny, ale na Izrael byly pět dní bez přerušení odpalovány rakety a matky a děti nemohly v noci spát.“

Vicepremiér Silvan Šalom úder označil za „tvrdou zprávu“ Hamasu.

Ministr vody a infrastruktury Uzi Landau (Jisrael Bejtejnu) prohlásil: „Gratuluji Izraelským obranným silám k úspěšné operaci. Doufejme, že je předzvěstí základní změny politiky: žádné další reakce, ale systematická kampaň proti všem těm, kdo stojí za terorem.“

Ministr dopravy Jisrael Kac (Likud) vyzval k „useknutí hlavy hada a zabití vedení Hamasu.“

Vůdce opozice a předseda strany Kadima Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) prohlásil, že z dlouhodobého hlediska bude mít Operace Sloup oblakový vůči Hamasu odstrašující účinek. Zmínil také teroristovy aktivity a řekl, že „není čas stisk povolit a odpočívat, ale je nutné je (členy Hamasu) hledat kdekoliv.“ Oznámil také, že kvůli nutnosti národní jednoty přerušuje jeho strana volební kampaň spočívající v kritice premiéra.

Také bývalá předsedkyně Kadimy Cipi Livni likvidaci vůčího teroristy ocenila jako správný krok proti tomu, kdo je odpovědný za prolévání krve izraelských občanů.

Prakticky stejně se vyjádřila i předsedkyně Strany práce Šely Jachimovič, která Džabárho označila za „arciteroristu.“

Předseda strany Židovský domov Naftali Benet prohlásil, že likvidace teroristy zajistila to, co nedokázal zajistit protiraketový obranný systém Železná kupole s tím, že „defenzivní doktrína musí okamžitě skončit.“

Poslanec Moše Matalon (Jisrael Bejtejnu) uvedl: „Džábárí byl jedním z lidí, kteří několikrát oddálili dohodu o (uneseném izraelském vojáku) Šalitovi a byl osobou přímo zodpovědnou zazesílení terorismu a vraždy nevinných obyvatel – a je správné, že za to zaplatil svým životem.“ „Každý, kdo podává ruku teroru musí vědět, že nadejde jeho den,“ dodal.

Poslanec Uri Ariel (Národní jednota) řekl: „Nechte armádu zvítězit. Atentát nesmí být koncem této záležitosti. Stát Izrael musí pokračovat a udeřit na teroristické organizace v Gaze železnou pěstí. Stát Izrael musí pokračovat až do pádu vlády teroru, která nedovoluje stovkám tisíc (izraelských) civilistů žít v míru.“

Poslanec Alex Miller (Jisrael Bejtejnu) uvedl: „Atentát na Džábárího je správnou odpovědí všem, kdo chtějí poškodit bezpečnost Státu Izrael.“

Kritika úderu na teroristy Hamasu přišla jen ze strany extrémistů. Poslanci krajně levicové strany Merec Zahava Gal-On, Ilan Gilon a Nican Horovic prohlásili, že „atentáty nejsou odpovědí“ a označili premiér Netanjahua a ministra obrany Baraka za „pyromaniaky“, kteří operaci proti Hamasu provádějí kvůli svému znovuzvolení.

Reakce poslanců izraelských arabských stran nebyla dnes večer známa. S ohledem na jejich trvale větší sympatie k palestinskoarabským teroristickým soukmenovcům než k vlastnímu státu jsou však předvídatelné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv