… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jeruzalém

Jeruzalém

Pokud Izrael nebude ustupovat ohledně jednoty Jeruzaléma nebo tzv. „práva na návrat“, Palestinská správa od obojího couvne. Prohlásil to minulý týden ve své přednášce na půdě Rady pro mír a bezpečnost politický nováček a předseda izraelské politické strany Ješ Atid (Yesh Atid) Jair Lapid (Yair Lapid).

Noviny Haarec s odvolání na svůj zdroj zvedly, že na otázku „Chcete, aby se 300.000 Palestinců žijících v arabských čtvrtích Jeruzaléma stalo Izraelci?“ Lapid odpověděl: „Ve Státě Izrael žijí Arabové a my se musíme učit s nimi žít.“

Dal poté najevo přesvědčení, že Izrael může dosáhnout diplomatické dohody s Palestinskou správou bez rozdělení Jeruzaléma nebo vzdání se svrchovanosti nad arabskými čtvrtěmi města. Palestinská správa přitom požaduje, aby se všechny čtvrti, které v letech 1949 až 1967 spravovalo Jordánskou staly hlavním městem nového palestinského arabského státu.

„Proč Abú Mázin (přezdívka vůdce Palestinské správy Mahmúda Abbáse) náhle říká, že se vzdává ‘práva na návrat?’”, otázal se Lapid. “Abú Mázin se vzdal práva na návrat, protože Palestinci pochopili, že v izraelské veřejnosti existuje naprostá shoda o této otázce, takže se posunuli k dalšímu tématu.”

Stejně tak, pokračoval, „Neexistuje možnost kompromisu ohledně Jeruzaléma. Jakmile Palestinci pochopí, že bez vzdání se Jeruzaléma nebudou mít stát, couvnou i od tohoto požadavku.“

Mahmúd Abbás v izraelské televizi prohlásil, že nepožaduje právo žít v izraelském městě Safed (Cfat), kde se kdysi narodil. Krátce poté ale arabskojazyčným médiím sdělil, že „právo na návrat je svaté“ a vyjádření v rozhovoru pro Kanál 2 izraelské televize označil za vytržené z kontextu. Jeho mluvčí potvrdil, že Abbás nevzdal nároku na imigraci milionů zahraničních Arabů, kteří jsou potomky těch, kdo kdysi odešli, na území dnešního Izraele.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Yair Lapid: The PA Will Give Up Jerusalem.

2 reakce na Jair Lapid: Když neustoupíme, Palestinská správa se vzdá Jeruzaléma

  • Oblovka napsal:

    Arabům nebude dost dobrý sebsvětší ústupek. Budou si donekonečna vymýšlet nějaké požadavky, nějaká svá „svatá“práva a dělat si doslova srandu ze západní demokracie. Imigrací milionů Arabů do Izraele by jej naprosto zničili. Je na čase, abychom pochopili jejich úskočnou, proradnou a vychytralou povahu. Co přinesou další mírové rozhovory? Nic! Je fakticky jedno, jestli se jim nějaké ústupky dělají, nebo ne. Stejně jsou nespokojeni. Uvědomme si, že jejich cílem je Izrael zničit a časem rozšířit islám do celého světa. Zaujal bych naprosto jiný postoj – kde jsou jasné vstřícné kroky z vaší strany? Nikde – nejednám. V případě, že dojde k podobnému útoku arabských sousedů na Izrael jako v minulosti, žádná dobytá území vám už nevrátíme. Nepoučili jste se – váš problém. Představte si například, kdyby Izrael nevrátil Sinajský poloostrov a jeho území by začínalo u Suezu – jak by pod ním kopali arabští šovinisté dnes svoje tunely? Kolik z dobytých území kdy vrátil takový Sovětský svaz (dnes Rusko) ? Nějaká křivda islámských fanatiků, že se prý nemohou vrátit na nějaké miniaturní území, ze kterého kdysi prý odešli jejich předci (Jestli to ovšem není celé účelově vylhané, jak je u Arabů dobrým zvykem.), by mě opravdu nedala spát. Takových národů bylo, je a bude. Za chvíli se budou chtít vrátit Arabové třeba do Španělska a Turci do Vídně a na Moravu. Konečně – je problém odsunout nějakých problematických 300 tisíc potencionálních teroristů? Československo odsunulo po druhé světové válce 3 miliony Němců. Po dalším útoku Arabů, nedej Bože za použití jaderných zbraní, by tento krok navíc mohl mít i podporu ze zahraničí (ovšem kromě Ruska a Číny). Dosti už ale ironie. Asi takto bych vzájemný vztah postavil – jasné, tvrdé, ovšem z naší strany čestné jednání. Třetí světová válka pravděpodobně stejně nebude mezi Východem a Západem, mezi Spojenými státy a Ruskem (Na to jsou oba příliš chytří. Bylo to jasné už v době, kdy Ajatoláh Chomejní provedl prostřednictvím Alího Agci atentát na papeže Jana Pavla II., což mělo být předehrou ke svaté válce proti Západu.), ale mezi islámským fundametalismem a křesťanským světem. Západ příliš snadno a brzo zapomíná! Jinak než z pozice síly se s nimi ničeho nedosáhne. Opravdu rozumných lidí je v arabském světě jen zanedbatelné procento a snít nějaký sen o tom, že jejich opozice něčeho kdesi dosáhne, je nereálné. Převažující masy lidí jsou v jejich světě od malička vychovávány v určité ideologii a současný vývoj jakéhosi arabského jara například v Egptě je toho důkazem.
    Spíše bych viděl velké možnosti, kdyby byla ovšem vzájemná vůle, ve vylepšení vztahů mezi židovským národem žijícím jednak v tzv. diaspoře a v Izraeli samotném na jedné straně a křesťanským západním světem na straně druhé. Zdá se mi, že je na čase, aby sitaké Rusové konečně uvědomili, že je se Západem společně na jedné lodi ale nejen proti islámskému světu ale i ve vztahu k expanzionistické a nevypočitatelné Číně a Severní Korei. Bylo by dobré, kdyby Izrael pod tíhou problémů se svými nejbližšími sousedy nezapomínal, že hospodářský a mocenský růst Číny je také velmi nebezpečný. V Tóře se píše, že si Bůh vyvolil nadějný Židovský národ k tomu, aby ostatní národy vedl duchovně. Je zde na mnoha místech ale varování (říká se, že podmínečné prokletí), aby se nenechal zlákat touhou po moci, jinak bude zničen. Jaký ale je současný stav? Není již pozdě? Jaký je převažující názor obyvatel zemí západního světa na dějinnou úlohu Židovstva? Nemůže si za tento názor také trochu židovský národ sám? Nejsou vize biblické apokalypsy předzvěstí blížící se lokální pohromy Izraele? Půjde nějaký spřátelený stát s Izraelem po boku do boje? Pomohou Spojené státy? (Nebuďte si tak jistí.) A jestli nepůjdou, pomohou souvěrci žijící v imigraci? Dnes se nepíše totiž rok 45 nebo 48 a jak je vidět na nedávných prezidentských volbách, žití v západní konzumní společnosti udělalo svoje. Kde vzít upřímné přátele a chovali jsme se i my v minulosti dostatečně upřímně a přátelsky? Je ještě dost času to vylepšit? Vždycky je čas!!

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv