… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jordánská policie a výtržníci

jordánská policie a výtržníci

Prudký růst cen vyvolal v Jordánsku rozhořčení a nepokoje, které podle Muslimského bratrstva mohou být začátkem další revoluce Arabského jara – tentokrát na východní hranici Izraele.

Jordánsko včera oznámilo zvýšení cen paliv, včetně 53% zvýšení ceny plynu na vaření. To vyvolalo celostátní protesty, při nichž byli podle zpráv státní televize zraněni dva policisté a zapálen soud.

Ministr průmyslu a obchodu Chatím al-Chalvání (Hatem al-Halwani) rozhodl o úpravě ceny paliv, což zvýší cenu plynu pro domácnost ze 6,5 na 10 dinárů za láhev,“ tedy o 53 %, oznámila podle AFP státní televize.

Zdražení by mělo pomoci snížit velký deficit státního rozpočtu, který podle sdělení premiéra Abdulláha Ensúra (Abdullah Ensour) činí letos 3,5 miliardy dinárů (okolo 100 miliard českých korun).

„Finanční situace země byla silně dotčena Arabským jarem… Ekonomická situace je velmi nejistá,“ řekl.

„Rozhodnutí o přehodnocení dotací paliv mělo být přijato už před dvěma roky,“ dodal Ensúr s tím, že vláda bude dotovat nízkopříjmové rodiny, aby jim pomohla se vyrovnat se zvýšenými cenami.

V Ammánu protestovalo proti zvýšení cen více než 2.000 lidí, kteří s transparenty s nápisy jako „Revoluce hladových“ a „Je toto v našem zájmu?“ skandovali „Pryč s Ensúrem“ a „Ať žije velký jordánský národ.“

Ve městě Irbid na severu Jordánska protestovalo okolo 1.000 lidí a policie uvedla, že dva její příslušníci z pořádkové jednotky byli lehce zraněni střelbou.

Stovky lidí protestovaly i jinde, včetně města Karak, kde podle zprávy policie byla zapálena budova soudu, a také měst Tafileh a Maan na jihu země.

„Toto rozhodnutí je hazardem, provokací a výzvou vůči lidem. Je to nejnebezpečnější rozhodnutí za 10 let,“ sdělil AFP místopředseda jordánského Muslimského bratrstva Zaki Bani Ršejd (Zaki Bani Rsheid).

„Lidé už jsou chudí a utlačení. Pokud by Jordánsko mělo volenou vládu, která bojuje s korupcí, pak bychom mohli zvýšit ceny,“ dodal.

Jordánci se od loňského demonstracemi dožadují reforem a po zvýšení cen paliv a před všeobecnými volbami 23. ledna 2013 lze očekávat další demonstrace. Volby jsou považovány za klíč k tolik potřebným změnám.

Království, které 95 % svých energetických potřeb pokrývá dovozem, se snaží najít alternativy k nestabilním dodávkám egyptského zemního plynu, které normálně pokrývaly 80 % energetické výroby Jordánska.

Od vypuknutí revoluce proti egyptskému prezidentu Mubarakovi na jaře 2011 se plynovod z Egypta do Izraele a Jordánska stal 14krát terčem útoků teroristů.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Riots in Jordan May Spark Arab Spring Revolution.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv