… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Košer revoluce v Číně 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

Čínské ministerstvo průmyslu publikovalo nedávno statistiky o nárůstu košer produkce v zemi. Z toho vyplývá, že v Číně došlo ke košer revoluci, protože mnoho produktů je vyráběno pro domácí spotřebu a ne výlučně na vývoz. Podle statistik se jedná a šedesátiprocentní nárůst výroby proti roku 2011 (a to rok 2012 ještě neskončil).

Mnohé košer potraviny jsou také exportovány na světové trhy – včetně Izraele, který je velkým odběratelem zejména ryb, zeleninových konzerv a dalších zemědělských produktů. Část produkce, ale zůstává i v Číně a jejími konzumenty není pouze malá lokální židovská komunita, ale  Číňané bez rozdílu vyznání.

Čína se otevírá světu a tím se také setkává s jinými kulturami, včetně židovské a následně také s kašrutem. Postoj Číňanů k Židům a judaismu je kladný a košer potraviny jsou hodnoceny, jako i jinde na Západě jako zdravější. A z toho také vyplývá zájem Číňanů o košer potraviny.

Mnoho výrobců v Číně produkuje košer potraviny a mnoho z těchto producentů je pod dozorem Šatzkého rebeho, rabína Davida Moskowitze (Admor M’Shatz, Rabbi David Moskowitz), který založil košer certifikát SKS Mehadrin dozor (SKS Mehadrin supervision service), který je uznáván v USA a také izraelským vrchním rabinátem. Rabín Moskowitz, který vychází z belzské chasidské tradice a studoval mimo jiné na Nitranské ješivě, která se po druhé světové válce přesunula ze slovenské Nitry  do USA, říká, že Číňané do jisté míry obdivují Židy a považují je za chytré a bohaté a zajímají se o všechny aspekty židovského života.  V Číně bylo například již vydáno více než 20 knih v čínštině, které popisují jak vychovávat děti podle „židovské metody“, aby z nich vyrostli zdraví, bohatí a moudří lidé. V důsledku toho se také zvýšil zájem o košer potraviny, protože mnoho Číňanů je přesvědčeno, že košer potraviny jsou zdravější.

 Rabín Moskowitz také upozorňuje na to, že „kvalita života pro Židy“ v Číně se nyní zlepšila, protože je mnoho míst, kde turisté mohou získat košer potraviny.  Rabín Moskowitz je přesvědčen o tom, že  pro turisty a hosty bude v Číně stejně snadné se stravovat košer jako je tomu v USA či v Evropě.

Logo kašrutu Shatz

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku Rabbi: China Going Kosher, More Products Available than Ever

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv