… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Kouzelná hůlka (Davidův prak)

Kouzelná hůlka (Davidův prak) při včerejším testování

Po velmi úspěšném nasazení protiraketového obranného systému Železná kupole během Operace Sloup oblakový testovaly včera Izraelské obranné síly další obranný systém. Magická hůlka (Šarvit Ksamim, Magic Wand, שרביט קסמים), známá také jako Davidův prak (Kela David, David’s Sling, קלע דוד) je určena k sestřelování raket dlouhého doletu, odpálených na Izrael.

Zatímco systém Železná kupole je navržen k zasahování raket krátkého doletu, které nejsou přesně mířené a trajektorie jejichž letu se může měnit v důsledku větru nebo jiných přírodních vlivů, Kouzelná hůlka je navržena k obraně před sofistikovanějšími raketami dlouhého doletu s naváděcím systémem, jako jsou balistické střely. Má se za to, že nějaké takové rakety s doletem až 300 kilometrů má k dispozici libanonské teroristické hnutí Hizballáh (Alláhova strana).

Železná kupole

Železná kupole

Systém, který společně vyvinuly Rafael (Izraelský vojenský průmysl), Elta, Elbit Systems a americký zbrojovka Raytheon, je schopen sledovat pohyb blížící se rakety a podobně jako Železná kupole ji ve vzduchu zasáhnout. Kouzelná hůlka je třetím izraelským protiraketovým systémem tohoto druhu, když kromě ji zmíněné Železné kupole je jejím předchůdcem systém Šíp (Chec, Arrow, חץ), také určený proti balistickým raketám dlouhého doletu.

Včerejší test ověřoval všechny prvky systému, včetně systému sledování raket a blížícího se cíle. Test byl úspěšný, uvedli představitelé armády s tím, že výsledky budou analyzovány, aby systém mohl být ještě vylepšen a připraven do výroby a k operačnímu nasazení.

Ministr obrany Ehud Barak včera večer uvedl, že velký úspěch Železné kupole ukázal důležitost těchto raketových obranných systémů.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Magic Wand Missile Defense System Test a Success.

2 reakce na Kouzelná hůlka (Davidův prak) úspěšně otestována

  • Refael napsal:

    Jsem VELICE HRDY na nas Stat Izrael, protoze jenom Izrael dokaze chranit zivoty vlastnich obcanu((Zidu, izr.Arabu, Krestanu atd.) napr. temito potiraketovymi prostredky.
    Jedna raketa Tamir z napr.systemu „Kipat Barzel“ stoji cca 50.0000 $ vs. Kassam&Grad cca 400-600 $.
    Zadna jina zeme vcetne USA (Spojene Staty uhradili cast nakladu na vyvoji tohoto programu) nechteji si poridit tento unakatni system nebot je nerentabilni pri jiz zminovanym raketam ci delostr.granatu raze 155mms doletem cca 70 km. Je to i 100% pravda, ale pouze Izrael dela VSE pro ochranu lidskych zivotu u nas za kazdou cenu bez vyjimky.
    DEKUJI ti prevelice ma zeme !!!

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv