… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Na pondělním (26.11.) plenárním zasedání maďarského parlamentu v Budapešti opět „zaperlil“ další z poslanců za extrémní nacionalistickou a antisemitskou stranu Jobbik Márton Gyöngyösi. Ve svém vystoupení se obrátil na státního tajemníka pro zahraniční záležitosti Zsolta Németha s kritikou maďarské vlády, která podle jeho mínění během konfliktu v Gaze stála jednoznačně na straně Izraele. Gyöngyösi řekl, že „v první řadě, kdo ohrožuje světový mír, je Izrael“ a dodal, že v souvislosti s tímto konfliktem je nyní ten pravý čas na to, aby vláda připravila seznamy lidí židovského původu žijících v Maďarsku, včetně takových členů parlamentu a vlády, kteří podle jeho slov představují reálné nebezpečí pro národní bezpečnost Maďarska.

Jeho vystoupení vyvolalo vlnu nevole a rozhodného odsouzení ze strany maďarské vlády, předsedy parlamentu Lászla Kövéra, ostatních parlamentních stran, s výjimkou Jobbiku. Gyöngyösiho antisemitské vystoupení odsoudily také mnohé občanské  organizace.

Po ostré reakci na své antisemitské vystoupení, kterou Gyöngyösi nečekal, začal včera vysvětlovat, že byl špatně pochopen. Začal se omlouvat maďarským židovským patriotům, že jeho slova nebyla namířena proti nim, ale jeho cílem bylo prý upozornit na osoby žijící v Maďarsku, které mají dvojí, jak maďarské, tak izraelské občanství. Podle jeho názoru loajalita takových osob je na pováženou. Vysvětlováním svých slov na sebe tento politik strhl další vlnu oprávněné kritiky. Na veřejných protestních akcích proti  Gyöngyösovu vystoupení v parlamentu rozdávali pořadatelé i někteří členové maďarského zákonodárného sboru všem přítomným žluté židovské hvězdy jako výraz solidarity s židovskou komunitou.

Není třeba zdůrazňovat, že své znepokojení vyjádřil i předseda  Židovských náboženských obcí Maďarska Gusztáv Zsoltai.

Jedna reakce na Maďarský antisemitismus v novém

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv