… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás

Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy a vůdce Fatáhu Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) v pátek v rozhovoru pro Kanál 2 izraelské televize prohlásil, že za žádných okolností nedovolí propuknutí III. intifády (tj. třetí arabské teroristické kampaně) ani návrat k použití zbraní nebo násilí.

„Dokud sedím v této funkci, nedovolím intifádu. Budeme jednat jen diplomaticky a mírumilovně,“ uvedl Abbás v rozhovoru, který byl natočen den předtím v jeho sídle v Ramalláhu.

Abbás také prohlásil, že žádost „Palestiny“ o udělení statusu pozorovatelského členského státu v rámci Valného shromáždění OSN není jednostranným krokem. „Palestinu“ ve vztahu k OSN nepředstavuje Palestinská správa, ale Organizace pro osvobození Palestiny, která je považována za reprezentativnější organizaci.

„Palestina“ v hranicích z roku 1967

Vůdce mezinárodně uznávané vlády palestinskoarabské autonomie, která efektivně ovládá autonomní území v Judeji a Samaří, také prohlásil, že je připraven vrátit se k jednáním a uvedl, že trvá na hranicích „Palestiny“ v hranicích území v Judeji, Samaří a Gaze, která před Šestidenní válkou spravovaly Jordánsko a Egypt. V této souvislosti Abbás prohlásil, že i když pochází ze Safedu, chápe, že ten je součástí Izraele.

Palestinská správa poslední roky odmítala s Izraelem jednat a podmiňovala zahájení jednání zmrazením veškeré židovské výstavby na územích osvobozených v roce 1967 – a to nejen v Judeji a Samaří, ale i ve východní části Jeruzaléma. Přitom v roce 2010, kdy Izrael výstavbu v Judeji a Samaří skutečně na 10 měsíců zmrazil, se Arabové jednání vyhýbali.

Abbásův výrok o uznání Izraele v hranicích z roku 1967 je předmětem značné kritiky z izraelské strany, která poukazuje na to, že Abbás mluví jinak ve vztahu k Západu a zcela jinak ve vztahu k Arabům – nedávno v dopise do Gazy prohlásil, že „uznání (Palestiny v OSN) nás neosvobodí hned následující den, ale prokáže naše spravedlivé tvrzení, že naše země je okupovaným a ne sporným územím a to je pravda ohledně všech území okupovaných Izraelem před červnem 1967“ a tedy prohlásil za okupované veškeré území Izraele, bez ohledu na jeho rozlohu.

Také televize Palestinské správy pravidelně vysílá pořady, kde se území Izraele i v hranicích příměří z let 1948 až 1967 označuje jako okupované a obdobně o něm hovoří i představitelé arabské autonomie.

Právo na „návrat“

Abbásův mluvčí Nábil Abú Rudejne (Nabil Abu Rudeineh) také v reakci na kritiku projevu ze strany Hamasu ihned v sobotu večer prohlásil, že Abbás samozřejmě trvá na tzv. „právu na návrat“, což je požadavek, aby se na území Izraele směly přestěhovat miliony zahraničních Arabů, kteří sami, ale většinou jen jejichž některý předek – často prarodič – odešel z území dnešního Izraele během války v roce 1948, kdy se arabské armády snažily nově vzniklý židovský stát zničit. Za tzv. „palestinské uprchlíky“ jsou ze strany OSN akceptovány i děti, vnoučata a pravnoučata lidí, kteří původně odešli, což je situace zcela unikátní, která se nevyskytuje v případě žádných jiných uprchlíků.

Z několika set tisíc Arabů, kteří skutečně z území Izraele odešli (a jejichž ekvivalentem byly statisíce Židů, kteří do Izraele musely prchnout z arabských zemí) jsou tak dnes miliony profesionálních „uprchlíků,“ jejichž „návrat“ by znamenal faktické zničení Izraele.

3 reakce na Mahmúd Abbás: III. intifáda nebude, ale chceme hranice z roku 1967 a návrat „uprchlíků“

  • Ripper napsal:

    takže opět arabská pouštní krysa vypustila hovna z huby… s touhle chátrou se prostě jednat nedá, tihle syrští a jordánštní arabové, kteří se pasují do nesmyslného jakéhosi teroristického národa palestiny by měli být rádi že Izrael je mírumilovný stát a dávno už nevyhnal tuhle verbež ze svého území, které tihle teroristi ilegálně okupují.

  • newtory napsal:

    Je potrebné prekvalifikovať kategóriu utečenec. V mene historickej spravodlivosti navrhujem za palestínskeho utečenca považovať každého moslima, ktorý už niekedy utekal, ľahostajné prečo a kam.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv