… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ve  zvláštním interview pro Arutz 7 které poskytl náměstek předsedy vlády a ministr pro strategické záležitosti Moše (Bugi) Ja´alon  zahájil analýzou situace v Gaze a v izraelském příhraničí, které je odtud ostřelováno raketami a minometnými granáty. Dále hovořil o Palestinské autonomii a o nové situaci na Golanech, na hranicích se Sýrií – to vše je na politicko-bezpečnostním   programu dne Izraele. Povinností naší vlády je dát směrnici IDF ve smyslu zastavení eskalace napětí, uvedl ministr Moše Jaalon v souvislosti s velmi zvýšeným napětím na jihu. Zároveň uvedl, že IDF má mnoho prostředků, v boji proti teroristům které dosud nepoužila . Útok, který si vyžádá oběti z řad teroristů je nejlepší obranou. V současné době vláda a její předseda zvažují všechny možnosti odvety v tomto smyslu. 

Podle Jaalonova mínění, Hamás ví velmi dobře, co znamená izraelská vojenská odpověď.  Na otázku, zda jeden z kroků, o nichž se uvažuje, bude take likvidace jednotlivých představitelů Hamásu, Jaalon uvedl, že i tato možnost se zvažuje jako jedna z možností širokého arzenálu, který má vláda k dispozici. V souvislosti s tím Jaalon připomněl , že v době, kdy byl náčelníkemn generálního štábu tato politika likvidace vůdců teroristů nakonec donutila Hamás vztyčit „bílý prapor“.

Jaalon se velmi pečlivě vyhnul tomu, aby se zapletl do různých komentářů, které komentují zájmy vedoucí  Hamásu k jeho činnosti. Podle jeho názoru jsou takové komentáře zbytečné a jsou v podstatě radou Hamásu jak postupovat. Co se týče obav, že  blízké  volby svazují ruce vládě a IDF odpovědět  vojenskou silou. Jaalon doporučuje komentátorům druhé strany zvážit znovu důležitou skutečnost, že protiteroristická akce „Hrozny hněvu“ se konala měsíc před volbami a také akce „Lité olovo“  byla vojenskou akcí  uskutečněnou  nedlouho před  volbami. Z toho vyplývá, že volby nemají vliv na rozhodování vlády a IDF v těchto otázkách.

Dále se ministr Jaalon ve svém interview  zabývá palestinským krokem Abu Mazena, obrátit se na OSN se žádostí, aby Palestinská autonomie byla považována za nečlenský stát OSN. Jaalon má za to, že Palestinci k tomuto kroku získají  automatickou většinu ve Valném shromáždění OSN, kterou před rokem v Radě bezpečnosti OSN neměli. Proto hlavní je se sostředit na znemožnění takového kroku Palestinců od samého počátku. Toto úsilí vyvíjejí také jiné země, mezi nimi například USA, Francie a Británie. Jiné země žádají Abu Mazena, aby nepodnikal žádné jednostranné kroky, které protiřečí dohodám z Osla.

Jaalon připomíná, že Abu Mazenova žádost OSN má být podána  29. listopadu, v den, kdy bylo vyhlášeno rozdělení Palestiny,  proti kterému se postavili sami Arabové , kteří v této souvislosti odmítali i jiné dalekosáhlé nabídky . Podle Jaalonových slov celý tento palestinský krok má za cíl  umožnit Palestincům v budoucnosti vystoupit proti Izraeli u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. „Pro mě je neuvěřitelné vidět, že mezi námi jsou lidé, kteří se připojili k této manipulaci.“, říká Jaalon, když zmiňuje všechny ty, kteří na  Druhém televizním kanálu dokazovali , že Abu Mazenův nápad je důkazem jeho politického pragmatismu.

Podle jeho slov, „také my můžem zahájit jednostranné kroky“, avšak ministr Jaalon neuvedl konkrétně, co by tyto naše jednostranné kroky měly obnášet. Tyto naše možné kroky jsou známy i předsedovi Palestinské autonomie.

Co se týče Abu Mazenova interview, ministr Jaalon má za to, že se jednalo o čin, který měl za cíl ovlivnit volby v Izraeli a posílit izraelskou levici, která vidí  v Abu Mazenovi seriózního partnera. Podle Jaalonových slov to není poprvé,  kdy Abu Mazen a jeho lidé házejí do očí izraelské veřejnosti písek. Proto by měli všichni poslouchat Abu Mazenova slova v arabštině a ne pouze jeho vystoupení v angličtině, jen tak odhalí jeho pravou tvář. To se také potvrdilo, když v rozhovoru v arabštině naopak zdůraznil, že nerezignoval na právo návratu Palestinců na území Izraele, že však rezignuje na své osobní právo návratu – žít v Cfatu. ( V anglickém interview řekl pravý opak, že právo na návrat Palesticů bude realizován mimo hranice Izraele, hranice z června 1967 –  dm).

Jaalon se také vyjádřil k událostem na hranicích se Sýrií, kde na syrské straně Golan probíhaly boje mezi povstalci a syrskou armádou a uskutečnila se střelba i na jih, za izraelskou hranici. Ze syrské strany pak přišlo objasnění, že se jednalo o omyl. Podle Jaalonových slov je střelba ze syrské strany na izraelské území a poté tvrzení o „omylu“, nepřijatelné. Syřanům jsme předali naše jasné stanovisko. Jak řekl ministr Jaalon, během let své vlády měl Bašár Asad pod kontrolou své ozbrojené síly a vyvaroval se jakéhokoliv konfliktu s Izraelem, neboť dobře  znal  izraelskou vojenskou sílu.

Jaalon připomněl, že Asad dodržoval klid zbraní i když vinil Izrael  z řady vojenských  akcí na hranicích jeho země, ať se jednalo o jakési útoky či záhadné výbuchy, které připisoval izraelské straně. Asad dával přednost nereagovat na různé pohraniční problémy, proto i nyní, jak věří Jaalon, je  Asadovi jasné, že udělá  dobře, když si ohlídá své zbraně, by jejich oheň nesměřoval na jih.

dm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv