… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Islamský džihád v Gaze

Islamský džihád v Gaze

Islámský duchovní v Gaze, imám Sulejmán al-Dajá (Suleiman al-Daya), vydal předevčírem fatvu – náboženské nařízení, podle nějž je hříchem porušovat příměří, dojednané minulý týden mezi Izraelem a Hamasem.

„Dodržování hudny (dočasného zastavení bojů), které bylo dojednáno a uzavřeno pod patronátem našich egyptských bratří je povinností každého z nás,“ rozhodl duchovní. „Porušení dohody je hříchem.“

Rozhodnutí poskytuje dohodě o příměří náboženskou legitimitu a podle islámského práva opravňuje teroristickou organizaci Hamas, vládnoucí Gaze, k jakékoliv akci k vynucování dodržování příměří.

Dohoda o příměří je křehká, částečně i kvůli svým velmi obecným formulacím. Pro izraelskou stranu je nejjasnějším ujednání, týkající se raketové a minové palby.

„Jakákoliv palba z Gazy bude považována za porušení dohody,“ sdělil včera ráno mluvčí izraelské vlády Mark Regev na dotaz novinářů z Aruc 7, zda se dohoda týká všech teroristických skupin v Gaze.

Podle Hamasu nicméně neustal ani dovoz ani výroba zbraní v Gaze.

Mluvčí Hamasu Mahmúd A-Zahar (Mahmoud A-Zahar) předevčírem novinářům sdělil: „Nemáme jinou možnost, než pokračovat v získávání zbraní všemi možnými způsoby.“ Dodal, že Írán „zvýší svoji vojenskou a finanční podporu Hamasu“ a vztah s Islámskou republikou ospravedlňoval: „Máme právo brát peníze a zbraně z Íránu. Dávají nám je kvůli B*hu, bez podmínek, a já jsem toho svědkem.“

Jak včera informovaly britské The Sunday Times Írán již naložil loď novými raketami, aby v Gaze nahradily ty, které zničil Izrael během protiteroristické Operace Sloup oblakový. Loď zaznamenaly izraelské satelity.

Příměří, vyhlášené minulou středu večer, bylo jit v řadě případů porušeno. Došlo k nejméně 20 raketovým útokům a v pátek k násilnému incidentu, který skončil palbou izraelských vojáků do vzduchu. Zdroje z Gazy následně oznámily, že střelbou Izraelských obranných sil byl jeden člověk zabit a několik dalších zraněno. Armádní mluvčí uvedl, že vojáci byli nuceni střílet do vzduchu v reakci na nepokoje gazanských Arabů u bezpečnostního plotu na hranici s Izraelem.

Hamas poté dočasně rozmístil na gazanské straně hranice neozbrojené policejní síly, aby bránil dalším incidentům, které by mohly ohrozit příměří, oznámila v sobotu AFP.

Podle Hlasu Ameriky mají zájem na narušení příměří s Izraelem Islámský džihád a salafisté. Zejména salafistické skupiny se snaží Hamas vykreslovat z pohledu islámského náboženského práva jako „liberály“ a usilují o panislámský chalífát, nikoliv o nějakou formu státu palestinských Arabů.

Salafisté obviňují Hamas, že ve válce s Izraelem nebyl dost agresivní, a sami bez koordinace s Hamasem často provádějí raketové útoky na Izrael. Stáli také za útoky na internetové kavárny a křesťanská centra v Gaze.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Muslim Cleric in Gaza: Sin to Violate Truce with Israel a Two Reasons Hamas Truce May Blow Up: Jihad and Salafists.

3 reakce na Muslimský duchovní v Gaze: Porušení příměří s Izraelem je hřích

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv