… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak uspořádali dnes večer krátkou tiskovou konferenci, na níž oznámili cíle Operace Sloup oblakový, která byla dnes zahájena proti Gaze. Premíér oznámil, že pokud to bude nutné, bude operace rozšířena.

rakety Hamasu

dostřel raket Hamasu (kliknutím se obrázek zvětší)

Ehud Barak informoval, že letectvu se podařilo zasáhnout a zničit většinu raket dlouhého doletu typu Fadžr, jimiž by Hamas mohl zasáhnout centrální Izrael včetně Tel Avivu. Poškozena či zničena byla také další teroristická infrastruktura v Gaze.

Premiér na tiskové konferenci prohlásil, že Izrael nebude akceptovat situaci, kdy jeho občané jsou vystaveni hrozbě raketového ostřelování. „Žádná země by takovou situaci neakceptovala. Izrael ji akceptovat nebude,“ řekl.

Egypt odvolal velvyslance, další islámské země nešetří kritikou

Ministr obrany Barak vyzval představitele států regionu, aby zachovali chladnou hlavu, tak aby mohlo být co nejdříve dosaženo klidu.

Izraelská televize informovala, že Izrael byl kontaktován Egyptem se žádostí o zastavení operace, ale tato výzva je zatím ignorována.

„Ministr zahraničí Kamel Amr odsoudil sérii leteckých úderů, které Izrael nyní provádí vůči Pásmu Gazy a které vedly k zabití Ahmeda Al-Džábarího (Ahmed Al-Jaabari); vyzval Izrael k okamžitému zastavení úderů,“ uvádí se v prohlášení egyptského ministerstva zahraničí.

Egypt dnes večer odvolal svého velvyslance v Izraeli a požádal o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN.

„Prezident Mohamed Mursí v reakci na izraelský brutální úder, při němž byla zabita řada mučedníků a synů palestinského lidu, odvolal egyptského velvyslance v Izraeli a nařídil egyptskému zástupci v OSN svolat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti… a předvolal izraelského velvyslance v Egyptě k protestu proti úderu,“ uvedl Mursího mluvčí Jásir Alí (Yasser Ali).

Izraelský velvyslanec v Egyptě, o jehož recipročním odvolání do vlasti vláda v Jeruzalémě zatím neuvažuje, nicméně předvolán ve skutečnosti nebyl, protože momentálně pobývá v Izraeli, kam odjel ještě před zahájením Operace Sloup oblakový.

O izraelském úderu na teroristy v Gaze bude buď zítra nebo spíše v sobotu jednat Liga arabských států, oznámila agentura Reuters s odvoláním libanonského zástupce v LAS Chálida Zjada (Khaled Ziadeh).

Zabití předního teroristy Hamasu Ahmeda Džábárího (Ahmed Jabari, أحمد الجعبري) odsoudili mezi jinými také katarský ministr zahraničí šejch Hamad bin Džasím al-Thání (Hamad bin Jassim al-Thani), který jej označil za „špinavý zločin, který nesmí projít bez trestu,“ íránské ministerstvo zahraničí a generální tajemník Organizace islámské spolupráce Ekmeleddin Ihsanoglu.

O tom, že Izrael reaguje na týden trvající každodenní raketové ostřelování a že na jeho civilní města bylo z Gazy odpáleno více než 150 raket, se nikdo z arabských a muslimských představitelů ani slůvkem nezmínil.

Jedna reakce na Operace Sloup oblakový může být rozšířena, Egypt odvolal velvyslance, další islámské země odsuzují Izrael

  • Oblovka napsal:

    Blahopřeji k odstranění teroristy (omlouvám se „mučedníka“) Džábárího. Vynikající trefa. Jen tak dál! To je zvláštní, jak ti hrdí Aláhovi bojovníci najednou kňučí jak zbabělí psi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv