… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jsem dlužen odpověď pozornému čtenáři Talmidovi, který napsal komentář k minulé paraše Lech lecha. Zabývá se v něm skupinou lidí, označovanou v dopisech kenaánských králů jako Chabiru, Apiru. Tito lidé znepokojují kenaánské obyvatele a jejich krále, neboť jsou příslušníky různých loupeživých band, které napadají kupce a ohrožují kenaánské městské státy svými loupeživými výpravami.

Myslím, že nemusí jít (alespoň v některých případech) tak zcela o náhodu. Vždyť naše prarodina či spíše rodinný klan potomků Abrahama, Jicchaka a Jákoba ve své široké rozvětvenosti nebyli samí spravedliví – cadikové.  Podívejme se na Jišmaela a jeho potomky nebo na Ezaua a jeho potomky. Tato část naší rodiny nesestoupila do Egypta a byla stále v kenaánské zemi a musela se nějak živit (viz, co se hovoří o Jišmaelovi).

18,20

זעקת  סדום ועמרה  כי רבה

Křik ze Sodomy a Gomory je tak silný….

Když obyvatelé Sodomy, kteří jsou zvyklí na všechny možné druhy hříchů, pokud již ti silně křičí, tak je to důkaz, že hříchy tam páchané přestoupily veškerou možnou mez. (podle díla Chameš jadot – חמש ידות rabína Benjamina b. Jakoba Levina)

18,24

אולי יש חמשים צדיקים בתוך העיר

Možná, že je v tomto městě padesát spravedlivých

Kdyby to nebyla Sodoma a v městě by bylo padesát spravedlivých, není pravděpodobné, že by o nich Abraham nevěděl. Avšak v Sodomě, pokud tam spravedliví žili, byli tito nuceni se skrývat, aby je ostatní nepronásledovali.

(Podle díla Šalšelet Abraham – שלשלת אברהם)

Sodomští si zcela zvráceně vysvětlovali termíny „cedaka, cedek – dobročinnost, spravedlnost“. Sodomští například říkali, že když Bůh učinil někoho chudým, tak musí takový člověk být stále chudým. Nesmí se dávat cedaka a nijak mu pomáhat, neboť by to prý bylo proti Boží vůli. Pokud je někdo chudý, je přímo povinností mu vzít i to poslední, aby byl ještě chudší.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv