… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Alí Laridžání

Alí Laridžání

Írán posílá Hamasu do Gazy finanční i vojenskou pomoc, aby posílil úsilí této teroristické skupiny o provádění neustálých a vytrvalých útoků proti židovskému státu. Přiznal dnes předseda íránského parlamentu Alí Larídžání (Ali Larijani, علی اردشیر آملی لاریجانی).

„Jsme hrdí na to, že bráníme lid Palestiny a Hamas… a že naše pomoc jim je jak finanční tak i vojenská,“ cituje Larídžáního slova parlamentní web.

Je otázkou, zda Laridžáního přiznání bylo úmyslné, anebo naopak se jednalo o prořeknutí, neboť Írán se nikdy netajil svojí podporu Hamasu a Islámského džihádu v Pásmu Gazy, ale dosud se vyhýbal výslovnému přiznání posílání vojenské pomoci.

Izrael dlouhodobě Írán obviňuje z podněcování protiizraelské nenávisti i vyzbrojování Hamasu a Džihádu. Íránského původu jsou zejména rakety Fadžr 5, jimiž Hamas v posledním týdnu útočil na metropolitní Tel Aviv, ležící přibližně 70 km od severu Gazy. Rakety jsou pašovány do Gazy přes Súdán a egyptský Sinaj.

Velitel íránských Revolučních gard generál Mohadem Alí Džáfárí (Mohammad Ali Jafari, محمدعلی جعفری) přitom dnes – zcela v souladu s dosavadní linií – prohlásil, že Islámská republika poskytla Hamasu pouze technologii pro výrobu raket. „Írán poskytuje technickou pomoc všem muslimům, kteří bojují proti světové aroganci“, prohlásil, přičemž použil termín, jímž íránský islámský režim označuje Izrael, USA a Západ obecně.

Zdá se tedy, že Larídžání řekl více, než by oficiálně měl.

Na neblahou roli Íránu v rozpoutání současného konfliktu v Gaze upozornil v komentáři tuto sobotu šéfredaktor panarabských novin Ašark Al-Avsát. Má za to, že izraelská Operace Sloup oblakový byla palestinskými teroristy vyprovokována na pokyn Teheránu, který se tak – úspěšně – snaží odvrátit pozornost arabského světa od brutální občanské války v Sýrii, v níž Írán podporuje režim prezidenta Assada, zatímco arabské státy Perského zálivu opoziční povstalce.

لاریجانی در راهپیمایی ضد صهیونیستی نمایندگان مجلس: آماده جنگ در کنار فلسطینیان هستیم – článek na webu ICNA.ir, obsahující Laridžáního přiznání, že Írán vojensky vyzbrojuje Hamas (persky)

فرمانده کل سپاه: فناوری «فجر 5» از ایران منتقل شده است/با آتش‌بس موافقیم اما به نفع غزه  – článek na webu ISNA.ir, v němž Džáfárí popírá, že by Írán Hamasu poskytl rakety Fadžr 5 (persky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv