… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Operace Sloup oblakovýChálid Mašál (Khaled Mashaal), vrchní terorista Hamasu, v káhirském hotelu oznámil „vítězství Hamasu“, a mimo jiné prohlásil, že po osmi dnech, kdy Alláh držel ruce nad lidmi v Gaze, byl Izrael přinucen přijmout podmínky odporu (Hamasu). „Izrael selhal v dosažení všech svých cílů“, dodal. Poděkoval také zprostředkovateli příměří Egyptu, Íránu pak za jeho „roli při vyzbrojování“.

Krátce po vstoupení příměří v platnost vyšly masy gazanských arabů do ulic, kde provolávali vítězná hesla, doprovázená ohňostrojem, mohutnou střelbou do vzduchu a skandováním „Odpor zvítězil ! Alláh akbar !“.

Teroristé v Gaze ovšem mají zvláštní výklad pojmu „příměří“. Podle zpráv rádia Kol Jisrael (קול ישראל) bylo z teroristické entity od vyhlášení příměří ve 21:00 do půlnoci izraelského času odpáleno 20 raket. Oficiálně potvrzených raketových útoků, které naštěstí nikoho nezranily, je k 04:00 středoevropského času nejméně 12.

I přes uzavřené příměří však i ve čtvrtek – na doporučení velení Domácí fronty – zůstanou v pásmu do 7 km od Gazy uzavřeny školy, obchodní centra a nejsou povoleny veřejné akce. V oblastech od 7 do 40 km budou školy ve čtvrtek rovněž uzavřeny, obchodní a nákupní centra budou otevřena. Nebudou povoleny veřejné akce a shromáždění nad sto osob. Velení rovněž připomnělo, jak se zachovat v případě poplachu a raketového útoku:

 • ve městech a obcích vyhledat nejbližší budovu a následovat instrukce pro místní kryty a bunkry.

 • v otevřených oblastech zalehnout obličejem k zemi a krýt si hlavu rukami.

 • Při jízdě dopravním prostředkem zastavit u krajnice, opustit vozidlo a co nejdále od něj postupovat podle výše uvedených bodů. Není-li možné splnit shora uvedené, zůstat ve vozidle, pevně se skrčit a vyčkat nejméně 10 minut.

 • nebudou-li následovat jiné instrukce, lze kryty nejdříve po 10 minutách opustit

 • nezdržovat se v blízkosti zvláštních předmětů a raket na zem spadlých, byť nevybuchlých

Doporučení setrvat ve vozidle je odůvodněno statistikou, podle které je riziko zranění střepinami po explozi v blízkosti vozidla vyšší, než při jeho neopuštění.

Ve stínu palby z Gazy však zapadlo, že nejméně dvě rakety byly odpáleny prokazatelně z libanonského území. První explodovala ještě v prostoru Libanonu, druhá dopadla neznámo kam.

 

Prozatím známý výsledek Operace Oblakový sloup je přes 1500 zničených teroristických cílů, včetně

 • 30 eliminovaných význačných teroristů Hamasu a Islámského Džihádu

 • 19 zničených vysokých velících středisek

 • 980 podzemních odpališť raket

 • 140 pašeráckých tunelů

 • 66 tunelů pro přímé teroristické aktivity

 • 42 operačních místností Hamasu

 • 26 výrobních a skladovacích zařízení pro rakety a zbraně

 • desítky odpalovacích ramp a odpališť raket

5 reakcí na Příměří (?), den první

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv