… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Meir Dagan

Meir Dagan

Investigativní reportáž Kanálu 2 izraelské televize uvádí, že předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr obrany Ehud Barak nařídili v roce armádě a zpravodajské službě připravit se k vojenskému úderu na Írán – ale tehdejší náčelník generálního štábu generálporučik Gabi Aškenazi (Gabi Ashkenazi) a tehdejší ředitel Mosadu Meir Dagan se postavili proti.

I když Dagan a Aškenazi neodmítli splnění rozkazů, reportáž vykresluje znepokojivý obraz, v němž leckdo může vidět porušení subordinace velitelů armády a Mosadu vůči politickému vedení země.

Podle programu Uvda se Dagan a Aškenazi zúčastnili diskuse v Jeruzalémě, svolané po jednání „Sedmičky“ ministrů vlády, kteří řeší citlivé otázky.

Zdroje blízké oběma z nich uvedly, že na konci diskuse, když už byli oba na odchodu, je Netanjahu šokoval příkazem, aby bezpečnostní establishment byl uveden do režimu „P Plus“ – což je stav přípravy na útok.

Aškenazi i Dagan byli proti a uvedli, že rozhodnutí je uspěchané a bylo přijato bez diskuse. Aškenazi prohlásil, že je chybou uvést armádu do režimu P Plus, pokod není jisté, že k útoku skutečně dojde. Zdroje blízké Aškenazimu Kanálu 2 sdělily, že pokud je armáda uvedena do stavu P Plus, pak hrozí nebezpečí, že válka vypukne nedopatřením.

Lidé přítomní diskusi uvedli, že Dagan reagoval ještě ostřeji a varoval Netanjahua a Baraka, že se může jednat o nezákonné nařízení války, protože válku může schválit jen vláda. Později údajně prohlásil: „Předseda vlády a ministr obrany se snažili ‚ukrást‘ válku.“

Ministr obrany Barak programu Uvda řekl, že Aškenazi sdělil, že armáda nemá operační kapacitu k provedení útoku. Aškenazi toto údajně odmítl a řekl, že dal najevo, že armáda je připravená, ale „také jsem řekl, že útok nyní by byl strategickou chybou.“

Barak odmítl, že uvedení armády do režimu P Plus by nutně znamenalo, že se jde do války „Náčelník štábu by měl budovat operační kapacitu. Mě by nám profesionálně říct, zda je to proveditelné nebo ne, a může případně přidat své doporučení, pokud chce. Ale může to být provedeno i proti jeho doporučení,“ řekl.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku Report: IDF, Mossad Heads Opposed Orders in 2010.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv