… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

muslimské arabské ženy

muslimské arabské ženy (ilustrační foto)

Saúdská aktivista za práva žen Nassima al-Sadah předevčírem oznámila, že podala žalobu proti ministerstvu vnitra Saúdské Arábie kvůli rozhodnutí, které brání ženám v krajně konzervativní sunitské monarchii získat řidičský průkaz. Oznámila to agentura AFP.

Al-Sadah je třetí ženou, která letos podává žalobu proti rozhodnutí, které vynucuje zákaz řízení žen v muži ovládané muslimské absolutní monarchii.

„Podala jsem žalobu proti dopravnímu odboru ministerstva vnitra u soudu v Dammanu“ ve východní provincii, sdělila AFP.

Národním symbolem boje za práva žen se loni stala Manal al-Šaríf (Manal al-Sharif) poté, co byla zatčena za porušování zákazu. Aktivistka Samar Badaví (Samar Badawi) vede obdobnou soudní při, přičemž tvrdí, že jí ve Východní provincii opakovaně odmítli přijmout žádost o řidičský průkaz.

V červnu 2011 aktivistky zahájily na sociálních sítích kampaň Women2Drive, v jejímž rámci mnohé porušily zákaz řízení a umístily na internet videozáznamy, jak řídí.

Přestože na letošní červen aktivistky původně plánovaly u příležitosti prvního výročí zintenzivnění kampaně, od plánu nakonec upustily a daly přednost petici, kterou krále Abdulláha žádají o zrušení zákazu, uvedla AFP.

Kampaň na Facebooku a Twitteru byla nejmasovější akcí od listopadu 1990, kdy bylo zatčeno a tvrdě pronásledováno 47 saúdských žen, které byly zastaveny policií, když jely v konvoji kolem saúdského hlavního města Rijádu.

Ženy v Saúdské Arábii, které mají vlastní prostředky, si najímají řidiče, zatímco ostatní jsou odkázány na dobrou vůli svých manželů nebo mužských příbuzných.

Jsou také povinné na veřejnosti nosit závoj a nesmí cestovat bez doprovodu.

Poznámka překladatele: Saúdské ženy nejenže nemají možnost získat v zemi řidičský průkaz, ale řídit nesměji ani ty, které mají platný řidičský průkaz, získaný během pobytu v zahraničí.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Saudi Woman Sues Ministry Over Driving Ban.

Jedna reakce na Saúdka žaluje ministerstvo vnitra kvůli nemožnosti řídit auto

  • stibr jiri napsal:

    Za vším co uličníci z Palestíny teď vyvádí, je především Irán a je třeba s tím konečně něco dělat. Nelze přeci pochybovat o tom, jaký první cíl bude, pokud se jim podaří dokončit výrobu zbraní hromadného ničení. Nejsem bohužel pilot, abych si sám sednul do letadla a vyřídil to tam sám z jedný vody 😎 . Opravdu s tím musí Izrael hnout, jinak to bude špatný. Samozřejmě, že veřejně se říká, to není hezký, to nemůžete, dělají na Izrael ukazováčkem tytyty, ale přitom všichni v hloubce duše doufají, že to udělá, protože sami jsou bezradní a nevědí, jak to s fanatiky v Teheránu zařídit a zastavit je. Pak jsou taky dost daleko a nemají takovou potřebu se moc angažovat a obávat se, že jim z nenadání spadne atomovka na hlavu. Jsem přesvědčený, že jsou Izraelci v podvědomí křesťanské veřejnosti v pozitivním kurzu a je na jejich straně. Zdravím a vydržet. Jirka Štíbr

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv