… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Sergej Lavrov a Mahmúd Abbás

Sergej Lavrov a Mahmúd Abbás

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (Сергей Лавров) včera jednal v Ammánu s předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem o Abbásově úmyslu usilovat tento měsíc v OSN o zlepšení statutu „Palestiny.“ Informaci přinesla agentura AFP.

Oba také diskutovali o mírovém procesu s Izraelem, přičemž Lavrov ocenil Abbásův závazek vrátit se po více než dvou letech k přímým jednáním s Izraelem.

„Považuji za velmi důležité, že prezident Abbás jednoznačně zopakoval, že je pro obnovení přímých jednání s Izraelem o všech záležitostech konečného uspořádání,“ sdělil Lavrov novinářům po jednání v jordánském hlavním městě.

„Plně takový přístup podporujeme, plně podporuje obnovení přímých jednání,“ prohlásil anglicky ruský ministr.

Abbás v září formálně oznámil, že Palestinská správy požádá Valné shromáždění OSN, aby jí udělil status pozorovatele v postavení „nečlenského státu,“ který by jí umožnil přístup do institucí a agentur OSN. Představitelé Organizace pro osvobození Palestiny potvrdili, že žádost má být předložena buď 15. nebo 29. listopadu 2012.

Mahmúd Abbás následně diplomatům Evropské unie sdělil, že po získání posíleného členství v OSN bude ochoten se vrátit k mírovým jednáním s Izraelem.

„Až získáme ve Valném shromáždění status nečlenského státu, budeme připraveni se vrátit k jednacímu stolu s izraelskou stranou k diskusi o všech zbývajících záležitostech konečného status,“ citovala Abbáse palestinskoarabská tisková kancelář WAFA.

Podporu Moskvy pro nadcházející krok v OSN, proti němuž se ostře staví Jeruzalém a Washington, uvítal hlavní vyjednavač OOP Saíb Irikát (Saeb Erekat), který se jednání také účastnil.

„Prezident Abbás diskutoval s panem Lavrovem o naší snaze dosáhnout posílení statusu Palestiny v OSN… na nečlenský stát,“ cituje jeho slova AFP s tím, že ruský ministr zahraničí tento krok podpořil.

„Velmi oceňujeme ruský postoj plné podpory Palestinců v naší snaze v OSN,“ dodal Irikát, také hovořící anglicky.

„Rusko vždy podporovalo státnost Palestiny a bude hlasovat pro rezoluci,“ uvedl, stojíce vedle Lavrova.

Lavrov bez toho, že by přímo zmiňoval aktuální snahu v OSN, prohlásil, že Moskva plně podporuje vznik Palestinského státu.

„Státnost Palestiny pro nás není diskutabilní. Uznali jsme Stát Palestiny, když byl vyhlášen v roce 1988,“ uvedl s odkazem na jednostranné vyhlášení nezávislosti bývalým vůdcem teroristické OOP Jásirem Arafátem 15. listopadu 1988.

„V Moskvě máme plnohodnotné velvyslanectví Palestiny a to je naše politiky,“ dodal.

Saíb Irikát předevčírem zdůraznil, že Palestinská správa krok v OSN učiní bez ohledu na tlak, aby od něj couvla.

„Bez ohledu na to, jakému tlaku čelíme… od našeho rozhodnutí necouvneme,“ řekl.

„Zemím, které se snaží naši akci podkopat, říkáme, že neusilujeme o konfrontaci s Amerikou nebo o izolaci Izraele, ale o izolaci izraelské okupace a osídlení a potvrzení principu dvou států,“ sdělil novinářům.

Kanál 10 izraelské televize předevčírem informoval, že ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman pohrozil, že pokud bude Palestinská správa pokračovat v pokusu o jednostranné uznání státnosti, „bude pracovat na tom, aby Palestinská správa zkolabovala.“

Lieberman údajně zdůraznil, že jednostranné úsilí Palestinské správy o státnost „skoncuje se šancemi na obnovení mírových jednání.“

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) v neděli prohlásil, že je stále připraven zasednout s vůdcem Palestinské správy k jednání o konečném statusu.

„Jen při přímých jednáních bude možné vyjasnit, jaké jsou skutečné postoje. Obecně mohu říci, že pokud to Abú Mázin myslí vážně a chce pokročit k míru, tak co se mě týče, můžeme si sednout k jednání okamžitě. Jeruzalém a Ramalláh jsou vzdálené jen 7 minut; jsem připraven začít jednání dnes,“ řekl premiér.

„Využívám této příležitosti, abych opět vyzval prezidenta Abbáse k návratu k jednacímu stolu bez podmínek, protože míru lze dosáhnout jen u jednacího stolu a ne jednostrannými rozhodnutími ve Valném shromáždění OSN, která jen mír oddálí a povedou jen k nestabilitě.“

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Lavrov Supports Palestine During Meeting with Abbas.

Jedna reakce na Sergej Lavrov při setkání s Mahmúdem Abbásem podpořil „Palestinu“

  • Oblovka napsal:

    Proč se Lavrov neangažuje v Sýrii nebo v Íránu? Sovětský svaz vždy podporoval chaos ve světě. Podporoval italské Rudé brigády, španělskou organizaci ETA, OOP nebo teroristickou organizaci Černé září. KGB organizovala pro vybrané arabské soudruhy speciální výcvik v rámci výuky na moskevské universitě Patrika Lumumby, což byla ve skutečnosti teroristická přípravka. Puč náboženských fanatiků soudruzi nazývali islámskou revolucí a řádění narkomafií revolučním bojem. Kdykoli to jde, využívá Putinovo Rusko spolu s Čínou k vyvolávání nestability ve světě svoje právo veto v Radě bezpečnosti OSN. Lavrov je sice lišák, ale stokrát opakovaný vtip přestává být vtipem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv