… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

sefardská synagoga

sefardská synagoga

Španělsko včera oznámilo, že bude automaticky udělovat občanství Židům sefardského původu. Má se jednat o další gesto smíření vůči komunitě, jejíž členové byli před více než pěti sty lety ze země vyhnáni nebo donuceni ke konverzi ke křesťanství.

Sefardští Židé mohli již desetiletí žádat o španělské občanství, ale nyní jim k získání španělského pasu bude stačit jen doložení potvrzení o původu, které vydá Federace židovských obcí Španělska (Federación de Comunidades Judias de España, FCJE).

Španělská vláda neuvedla, kolik očekává židovských žádostí o občanství, ale uvedla, že změna bude ku prospěchu velkého množství sefardských Židů žijících po celé světě, zejména v Turecku a Latinské Americe.

Podle různých odhadů dnes žije ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, přibližně 25 tisíc až 45 tisíc Židů, uvádí The New York Times.

Tento počet je jen zlomkem z odhadem 235 tisíc Židů, kteří v zemi žili v tzv. „Zlatém věku Sefardů“ před rokem 1492, kdy byli donuceni v důsledku Alhamberského dekretu Izabely I. Kastilské a Ferdinanda II. Aragonského ze země buď odejít nebo přestoupit ke křesťanství. Ti, kdo Španělsko neopustili a tajně i nadále zachovávali židovské náboženství, byli inkvizicí zabíjeni.

España dará la nacionalidad a todos los sefardíes con independencia del lugar de residencia – článek na webu španělského rozhlasu a televize (španělsky)

España facilitará la nacionalidad a sefardíes – článek na webu novin el Nuevo Herald (španělsky)

Los judíos sefardíes tendrán la nacionalidad española  – článek na webu novin el Correo (španělsky)

Otorgan nacionalidad española a sefardíes – článek na webu novin el Tribuno (španělsky)

4 reakce na Španělsko maximálně zjednodušuje udělování občanství sefardským Židům

    • Scooolie napsal:

      O Alžíru mi nemluvěj. To je moje bolavé místo. Kam se hrabe Mnichovská zrada na to, co Francie spáchala sobě loajálním arabských a berberským obyvatelům Alžírska, když území předala tzv. hnutí za nezávislost…

  • gugi napsal:

    Ne „trochu“, nýbrž hodně velká past. Starý známý scénář: vláda si od toho slibuje ekonomické oživení, natahání kapitálu do země a pak…. za 3 až 5 let okradení Sefardů, resp. „příslušné právní kroky“ proti nim.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv