… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrská Národni koalice

Národní koalice syrských opozičních a revolučních sil

Rada pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية) včera uznala nově vytvořený opoziční blok sil, bojujících proti režimu prezidenta Bašára Assada, za jediného legitimního zástupce Sýrie.

Tzv. Národní koalice syrských opozičních a revolučních sil (الائتلاف الوطني لقوى الثورة والمعارضة السورية) vznikla na jednání syrské opozice v Kataru a sdružuje velké množství nejrůznějších skupin, které spojuje odpor vůči vládě prezidenta Assada.

„Státy Rady oznamují uznání Národní koalice… ta legitimního zástupce bratrského syrského lidu,“ oznámil předseda Rady Abdallatif al-Zajání (Abdullatif al-Zayani) s tím, že Rada bude podporovat koalici „aby dosáhla aspirací syrského lidu v naději, že dojde k rychlému politickému přechodu moci.“

Rada, jejímiž členy jsou Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, se současně zavázala, že bude prosazovat obdobné uznání povstalců za legitimní vládu Sýrie také ze strany dalších arabských zemí. Sunitské monarchie Zálivu dlouhodobě diplomaticky, finančně i zbrojně podporují povstalce proti Assadově sekulární vládě.

Čerstvý vůdce Národní koalice Ahmed Moaz al-Chatíb (Ahmed Moaz al-Khatib), bývalý imám slavné Umajjovské mešity v Damašku, již v televizi Al-Dažazíra prohlásil, že povstalci dostali příslib zbraní. Od koho neuvedl.

Prezidenta Assada naopak podporuje Írán, ale také Rusko a Čína. Západní země se naopak více či méně staví na stranu povstalců. USA zjevně rozladěné nekončící syrskou občanskou válkou vznik Národní koalice uvítaly.

Liga arabských států předevčírem na jednání v Káhiře pozastavila Sýrii, reprezentované vládou prezidenta Assada, členství a přivítala vznik jednotného bloku povstalců. K uznání Národní koalice za jediného představitele země zatím nepřistoupila kvůli nesouhlasu některých členských zemí – zmiňován je Irák a Libanon.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv