… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

 

Teheránský symfonický orchest
foto worldisround.com

Jak se uvádí v středečním (31.10.) článku izraelského deníku Jediot acharonot – ידיעות אחרונות odvolávajícího se na zahraniční informační agentury, Teheránský symfonický orchestr ukončil svou činnost.

Úředně bylo oznámeno, že konec jeho činnosti souvisí s nedostatkem prostředků na jeho financování. Tento nedostatek financí prý zapříčinily hospodářšké sankce Západu. Opravdovou příčinou pro zastavení státní finanční podpory orchestru je však nepřátelský postoj konzervativních náboženských vůdců Íránu vůči tomuto uměleckému tělesu, zvláště pak proti západní hudbě, kterou má ve svém repertoáru.

Teheránský symfonický orchestr byl založen před osmdesáti lety a jak se v článku uvádí, úspěšně přežil druhou světovou válku, převraty, ba dokonce i šáhův pád a ustanovení islámské republiky počátkem roku 1979. Doposud muslimští šíitští klerikálové, kteří vládli v zemi umožňovali činnost symfonického orchestru, byť s obrovskými výhradami, vzhledem k západní hudbě, kterou hrál.

Ukončení činnosti Teheránského symfonického orchestru bylo oznámeno 30. října s tím, že to má na svědomí neutěšená hospodářská situace země, na níž uvalil Západ ekonomické sankce. Jak již však bylo řečeno, jedná se především o nepřátelský postoj klerikálníhoi estalblishmentu vůči filharmonikům. Nezapomeňme, že orchestr vznikl v období prozápadní monarchie.

V sedmdesátých letech minulého století Teheránský symfonický orchestr hostil světoznámé umělce, například houslového virtuosa a dirigenta Yehudi Menuhina.

Náměstek íránského ministra kultury Hamid Šahabadí sdělil, že výplaty filhrmonikům se zpozdily, ale že si tito musí hledat práci jinde. Náměstek ministra „uklidnil“ veřejnost, když řekl, že úředně Teheránský symfonický orchestr nebyl rozpuštěn, ale jedním dechem podotkl, že již někteří z jeho členů našli nové uplatnění v orchestrech hrajících klasickou perskou hudbu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv