… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

 syrští povstalciDamašek. Teroristické skupiny bojující proti legitimní vládě syrského prezidenta Assada podepsaly v katarském Doha dohodu o vzájemné spolupráci. Spojené státy americké vyslovily okamžitě podporu této Národní koalici, která – jak prohlásil mluvčí státního departmentu – „otevírá cestu k ukončení krvavého Assadova režimu, jakož i budoucnost míru, spravedlnosti a demokracie, kterou si všichni Syřané zaslouží“.

Předsedou vzniklé koalice je šejk Ahmad Al-Khatib, 52 letý sunnitský imám narozený v Damašku. Koalice byla dohodnuta přispěním Georgesa Sabry, který je křesťanem a stojí v čele tzv. Syrské národní rady, opoziční skupiny, která vznikla před rokem v Istanbulu a stala se také součástí Národní koalice. Nově vzniklá koalice však odmítá jakýkoli dialog s prezidentem Assadem a žádá mezinárodní společenství o své oficiální uznání jakožto jediného legitimního reprezentanta syrského lidu. Násilné operace opozičních skupin a jejich střety se syrskou armádou si od svého začátku před 19 měsíci vyžádaly 37 tisíc lidských životů.

Napětí a násilí v Sýrii tedy stále roste. Pro vatikánský rozhlas o tom hovoří apoštolský nuncius v Damašku, mons. Mario Zenari, který se tam vrátil z Libanonu, kde se setkal se zvláštním vyslancem Svatého otce kardinálem Sarahem:

Napětí roste zejména v posledních týdnech. Při příjezdu jsou zdálky vidět sloupy dýmu po explozích, nad městem krouží vrtulníky a komunikace jsou blokovány… Musím ale také sdělit opačný dojem. Když se s někým sektám a vysvětlím, že jsem papežův reprezentant, vždycky jsem dobře přijat. Osoba Svatého otce jeho morální autorita je velmi ceněna nejen křesťany, ale také oficiálními představiteli. Řekl bych, že křesťané jsou v zemi celkově respektováni a ceněni. V této chvíli se mohou stát staviteli mostů. Domnívám se, že ještě dříve než konkrétní pomoc, velká pomoc a útěcha, kterou lze poskytovat, je samotná naše přítomnost a hodnoty všeobecného bratrství, smíření a nenásilí, které se jako křesťané snažíme prosazovat. Toto znamení je výmluvné a viditelné.

Telefonuje z Damašku apoštolský nuncius, mons. Mario Zenari.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem USA podpořily novou Národní koalici ozbrojených syrských rebelů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv