… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Islamistický prezident Egypta Mohamed Mursí (Mohamed Morsi, محمد محمد مرسي عيسى العياط‎‎) včera vydal dekret, kterým sám sobě značně posílil pravomoci a postavil se nad ostatní státní instituce. Současně vyhlásil nerozpustitelnost horní komory parlamentu a ústavodárného shromáždění ovládaných islamisty, vyměnil nejvyššího státního zástupce a vyhlásil „revoluční vyšetřování“ členů bývalého režimu.

Podle odborníka na ústavní právo tak nyní může Mursí dělat naprosto cokoliv a byl nastolen „absolutní fašismus.“

Jakékoliv rozhodnutí na ochranu revoluce, nezrušitelnost prezidentových rozhodnutí soudem

„Prezident může přijmout jakékoliv rozhodnutí nebo opatření na ochranu revoluce,“ uvádí se v prezidentském dekretu, který v televizi přečetl mluvčí Jásir Alí (Yasser Ali).

„Ústavní deklarace, rozhodnutí a zákony vydané prezidentem od nástupu do funkce do přijetí ústavy jsou konečná a nemohou být předmětem (soudem projednávané) žaloby,“ dodal. Tímto rozhodnutím Mursí vyloučil pravomoc Nejvyššího ústavního soudu přezkoumávat soulad prezidentových rozhodnutí s egyptskou ústavou.

Tím se podle ústavních právníků prezidentovi otevírá cesta k opětovnému svolání dolní komory parlamentu – Lidového shromáždění, které již letos svolal, ale Nejvyšší ústavní soud (المحكمة الدستورية العليا) jeho rozhodnutí zrušil jako odporující ústavě kvůli závažným porušením zákona při volbách dolní komory.

Prezidentský dekret současně stanoví, že žádný orgán nemá pravomoc rozpustit horní komoru parlamentu Radu Šura ani Ústavodárné shromáždění, které jsou obě ovládána islamisty.

Egyptský prezident tímto provedl ústavní převrat a postavil se nad veškeré další státní instituce, když kromě moci výkonné ve svých rukou uzurpoval i moc zákonodárnou s vyloučením soudního přezkumu zákonnosti svých rozhodnutí.

nový nejvyšší státní zástupce Talát Ibrahím Abdullah skládá slib před prezidentem Mursím

nový nejvyšší státní zástupce Talát Ibrahím Abdullah skládá slib před prezidentem Mursím

Výměna nejvyššího státního zástupce a nová „revoluční vyšetřování“

Mursí současně týmž dekretem odvolal nejvyššího státního zástupce Abdela Magída Mahmúda (Abdel Meguid Mahmud), který se v poslední době stal terčem silné kritiky kvůli údajné neschopnosti zajistit odsouzení příslušníků svrženého Mubárakova režimu. Novým nejvyšším státním zástupcem byl jmenován Talát Ibrahím Abdalláh (Talaat Ibrahim Abdallah), který ihned složil slib.

Mohamed Mursí dekretem nařídil také „nová vyšetřování a nové procesy“ v případech týkajících se smrti demonstrantů v době převratu proti bývalému režimu. Prezident již parlamentu předložil návrh zákona o „revolučním vyšetřování“ zabíjení protestujících, který podle Strany spravedlnosti a svobody (politického křídla prezidentova Muslimského bratrstva) je nezbytný k zajištění, revolučního směřování země.

„Nemohli jsme najít žádný právní prostředek k obvinění a vyšetřování těch, kdo na ministerstvu vnitra byli odpovědní za zabíjení,“ cituje AFP Gehada Haddáda.

Cílem dekret je podle slov prezidentova mluvčího „očista státních institucí“ a „zničení infrastruktury starého režimu.“

Absolutní fašismus

„Touto deklarací prezident ukončil (vládu) zákona a soudního systému. Je to absolutní fašismus,“ citují egyptské noviny Al-Ahrám profesora práva Káhirské univerzity Hosama Ísu (Hossam Essa). „Touto poslední ústavní deklarací si Mursí udělal sám sobě pravomoc dělat cokoliv a kdykoliv,“ dodal.

Někteří Mursího kritici ho kvůli aktuálnímu dekretu označují za „nového faraóna“, v narážce na svrženého prezidenta Husního Mubáraka, který byl opozicí – včetně Mursího Muslimského bratrstva – označován kvůli své značné moci a údajné nedostatečné věrnosti islámu jako „faraón.“ V případě Mursího však označení za „nového faraóna“ nepřesné, protože o jeho oddanosti islámu a islamizaci Egypta nikdo nepochybuje.

Text ústavního dekretu

(v angličtině, tak jak jej jako neautorizovaný překlad publikoval 22. 11. 2012 web Ahram Online)

Article I

Reopen the investigations and prosecutions in the cases of the murder, the attempted murder and the wounding of protesters as well as the crimes of terror committed against the revolutionaries by anyone who held a political or executive position under the former regime, according to the Law of the Protection of the Revolution and other laws.

Article II

Previous constitutional declarations, laws, and decrees made by the president since he took office on 30 June 2012, until the constitution is approved and a new People’s Assembly [lower house of parliament] is elected, are final and binding and cannot be appealed by any way or to any entity. Nor shall they be suspended or canceled and all lawsuits related to them and brought before any judicial body against these decisions are annulled.

Article III

The prosecutor-general is to be appointed from among the members of the judiciary by the President of the Republic for a period of four years commencing from the date of office and is subject to the general conditions of being appointed as a judge and should not be under the age of 40. This provision applies to the one currently holding the position with immediate effect.

Article IV

The text of the article on the formation of the Constituent Assembly in the 30 March 2011 Constitutional Declaration that reads, „it shall prepare a draft of a new constitution in a period of six months from the date it was formed” is to be amended to „it shall prepare the draft of a new constitution for the country no later than eight months from the date of its formation.“

Article V

No judicial body can dissolve the Shura Council [upper house of parliament] or the Constituent Assembly.

Article VI

The President may take the necessary actions and measures to protect the country and the goals of the revolution.

Article VII

This Constitutional Declaration is valid from the date of its publication in the official gazette.

Jedna reakce na Ústavní převrat v Egyptě: Islamistický prezident Mursí uzurpoval nejvyšší pravomoci (+ znění dekretu)

  • Fanuel napsal:

    SHALOM SHABBAT 5773…..SOCIALISMUS A ISLÁMSKÝ FAŠISMUS…V ,,EGYPTĚ“… JE JEN ZAČÁTKEM ISLÁMSKÉHO FAŠISMU, KTERÝ BUDE NASTOLEN POD TAKTOVKOU RUSKÉ FEDERACE. NASKÝTÁ SE OBDOBA ROKU 1948 …KDY BENEŠOVY PREZIDENTSKÉ DKRETY ZNAMENALY POČÁTEK SOCIALISMU A FAŠISMU VE STŘEDU EVROPY POD TAKTOVKOU ,,NKVD“ 1943-1945.1948.. STALINA. DNES ,,FSB“ A PUTINA.
    STANEK FRANTISEK FANUEL

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv