… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Tři měsíce po skončení platnosti Talova zákona, který upravoval podmínky pro odvod studentů ortodoxních ješiv do IDF, informovali zástupci státu Nejvyšší soud, že od léta 2013 bude IDF odvádět osmnáctileté ortodoxní studenty. Plán byl schválen jako odpověď skupinám, které žádaly okamžitý odvod ortodoxních studentů po skončení platnosti Talova zákona.

IDF se obávala posílat výzvy k odvodu ortodoxním studentům, zástupci státu oznámili v prohlášení u Nejvyššího soudu, že proces musí být postupný. „Je třeba vzít v úvahu zvláštní podmínky, které je nutně organizačně zajistit.“ Jedná se například o zabezpečení košer stravy na úrovni, které běžný kašrut v armádě nedosahuje, a také službu v jednotkách, kde nejsou přítomné ženy. Proto IDF může zabezpečit odvody pouze postupně od léta 2013 a s tím, že teprve v roce 2015 bude možné zajistit odvod všech ortoxních branců ve věku 18 let.

V této fázi, podle sdělení státu, IDF neplánuje odvody ortodoxních branců starších 19 let. Vytvořit podmínky pro službu těchto ročníků je nad možnosti IDF. Nebylo také dosud rozhodnuto zda těmto ortodoxním studentům ješiv  budou zaslány výzvvy k odvodu do té doby, dokud Kneset neodhlasuje nový zákon upravující podmínky vojenské služby orodoxních studentů.

IDF založila několik nových brigád pro ortodoxní brance, ale v prohlášení se říká, že IDF by dala přednost tomu, aby ortodoxní vojáci sloužili v rámci právní normy odhlasované Knesetem. Takový zákon by také musel vzít v úvahu potřeby IDF a její možnosti v absorbci ortoxních branců, což je pro Kneset opravdová výzva. IDF si například neví rady s tím, jak určit, kdo je opradový génius a měl by se věnovat výlučně studiu Tóry a být vyjmut ze seznamu branců. Podle ustanovení soudu tato kategorie „génijů“ (hebr. עילוי) má být omezena v počtu studentů, kteří jsou ve svém studiu vynikající.

 V prohlášení zástupci státu řekli, že Nejvyšší soud zohlednil po zrušení Talova zákona petici Hnutí za kvalitní státní systém a dalších skupin, které žádají stejné podmínky pro brance ze všech vrstev izraelské společnosti.  (pozn. red. Ovšem o jiných, než ortoxních brancích se nehovoří.)

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Reveals its Plans on Hareidi Draft

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv